5 مهارت برای ساختن یک زندگی مشترک موفق - مجله اینترنتی واگن هفت
زندگی مشترک موفق

5 مهارت برای ساختن یک زندگی مشترک موفق

یک زندگی مشترک موفق بر پایه‌ی یک سری مهارت‌ها و قلق‌های تربیتی و اخلاقی بسیار منسجم و متقن استوار است. سعی بر این است که در این یادداشت کوتاه به برخی از این مهارت‌ها اشاره شود:

1- نگاه مؤثر در گفت‌و‌گو

یکی از بزرگترین و اصلی‌ترین معضلات در زندگی‌های امروزی، نپرداختن به حال و هوای حسی یکدیگر است. به عنوان مثال، زمانی که زن و شوهر هنگام گفت‌و‌گو، نگاه زنده و پویایی به یکدیگر نداشته باشند زندگی‌شان خواه ناخواه به سمت روزمره‌گی پیش می‌رود.

در چنین شرایطی، توصیه‌ی تربیتی و اخلاقی بر این است که شما با نگاه نافذ و پر محبت به همسرتان، امنیت و آرامش و مقبولیت، و مهم‌تر از همه، عشق و محبت خود را به او منتقل نمایید.

باید در مواجهه با همسر، رفتاری لطیف و انسانی داشته باشید. یکی از نسخه‌های کاربردی و نجات‌دهنده در چنین شرایطی، نگاه مستقیم و تأیید جملاتِ درست همسر است. به طور قطع، اگر به این تأییدها یک لبخند نیز ضمیمه شود، انرژی لازم برای انتقال حس ایجاد می‌شود.

در زمان‌هایی که به طور جدی انتقادی نسبت به رفتار و یا عملکرد همسرتان دارید، همان اول کار و با شروع بای بسم‌الله گفت‌و‌گو، توی ذوقش نزنید؛ بلکه اجازه بدهید حرف‌هایش تمام شود. در ادامه، بعد از آن که با لطافت، برخی از جملاتش را تأیید کردید، به احتمال زیاد شرایط برای اعلام نظر و انتقاد خودتان فراهم شده است. حالا می‌توانید انتقادتان را خیلی محترمانه مطرح کنید.

2- فراموشی خاطرات تلخ در زندگی

بدیهی است که وجود اختلافات و تفاوت سلایق و عقاید در زندگی هر زوجی امری طبیعی است؛ که نبودش به نوعی می‌تواند زندگی را به سمت یک‌نواختی بکشاند. زن و مرد باید مهارت مواجه شدن با مشکلات را در وجود خود نهادینه کنند تا بتوانند از آسیب‌های احتمالی فرار کنند.

برای خوب زندگی کردن باید خیلی چیزها را نادیده گرفت و خیلی از خاطره‌های تلخ را فراموش کرد…

تلاش برای فراموشی خاطرات و اتفاقات تلخ در زندگی از نان شب هم واجب‌تر است. همین فراموشی‌ها است که می‌تواند یک زندگی مشترک خوب و سعادت‌مند را ایجاد کند.

ممکن است بپرسید که چه‌کار کنیم که اختلافی به وجود نیاید؟ اما من می‌خواهم از زاویه‌ی دیگری به این موضوع بپردازم و آن این است ‌که:

«اگر اختلافی بین زن و شوهرها وجود نداشته باشد، زمینه‌ای برای رشد آن‌ها به وجود نخواهد آمد»

همان‌طور که بیان شد، مطمئناً در هر لحظه از زندگی مشترک می‌تواند مشکلاتی وجود داشته باشد و این زن و شوهرها هستند که باید سعی کنند با آن‌ها مقابله کنند. بهترین راه برای مقابله با مشکلات، توجه به مقوله‌ی انسان و رسیدن به فهم مشترک است که راه را برای لج‌بازی و تمسخر و انگ زدن می‌بندد! و اجازه نمی‌دهد چالش‌ها در زندگی رسوخ کند.

3- دوست داشتن از صمیم قلب

وقتی بین زن و شوهر ناراحتی به وجو می‌آید و به دنبال آن، یکی از زوجین احساس می‌کند که طرف مقابلش دوستش ندارد:

  • سعی کنید به همسرتان به گونه‌ای ملموس برسانید که دوستش دارید.
  • همسرتان وقتی بداند که دوستش دارید، سرحال می‌شود و سرشار از این حس خواهد شد که برایتان خاص و مهم است.
  • خاص بودن برای همسر، آرزوی هر زن و شوهری است که به طور قطع برای او اعتماد به نفس و زندگی مطلوب را به دنبال دارد.

واقعیت مسأله این است که توجه، مراقبت و عشق شما برای همسرتان بهترین دارو است.

4- ذره‌بین روی خوبی‌ها گذاشتن

یکی از مسائل تربیتی در زندگی زناشویی، ذره‌بین گذاشتن روی بهترین‌ها و خوبی‌هاست. این امر موجب می‌شود که بعد از مدتی حال دو طرف خوب شود؛ به طوری که درصدد رقم زدن اتفاقات و انرژی‌های خوب برای یکدیگر باشند.

اما اگر خدایی نکرده زن و شوهری روی امور منفی و کاستی‌ها زوم شوند، به مرور زمان، به سمت مرگ تدریجی زندگی‌شان می‌روند و بعد از مدتی تحملی برای ادامه زندگی مشترک برایشان باقی نخواهد ماند.

5- بلوغ فکری و عاطفی

این مسأله در زندگی زناشویی اهمیت بسزایی دارد و یکی از اصلی‌ترین دلایل موفقیت در زندگی مشترک است و بی‌توجهی به آن موجب بروز طلاق زودرس می‌شود.

بلوغ و رشد عاطفی، هیچ ربطی به سن و تیپ و این گونه مسائل ندارد، بلکه این سن روانی، اجتماعی و عاطفی و جسمانی هستند که از عوامل مؤثر بر رشد فکری هستند.

پس بلوغ فکری و روحی، ربطی به مقدار سن و جسم ندارد؛ مثلاً ممکن است شخصی سی یا چهل سال عمر کرده باشد، ولی از لحاظ رشد عاطفی عقب‌مانده محسوب شود. زیرا به وفور می‌بینیم که برخی از افراد با وجود سن بالا، هنوز مدیریت و قدرت کنترل احساسات، عواطف و روحیات خود را ندارند و در تنگناها، نمی‌توانند مدیریت بحران داشته باشند و در نتیجه زندگی زناشویی پرآشوبی دارند. اما از طرفی افرادی نیز وجود دارند که علاوه بر بلوغ جسمی، به بلوغ روحی هم رسیده‌اند.

نوشته از مصطفی سلیمانی(مشاور خانواده)


بیشتر بخوانید: مهارت‌ها در زندگی فردی

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
ملاقات
چگونه می توانیم با افرادی که تازه ملاقات کردیم مکالمه بهتری داشته باشیم؟
تنهایی
12 نوع تنهایی
فهرست