300 سازنده ایرانی محصول پژو 301 را می سازند - مجله اینترنتی واگن هفت
پژو 301 سازنده ایرانی

300 سازنده ایرانی محصول پژو 301 را می سازند

به گزارش خبرخودرو، مدیرعامل ساپكو با بیان این كه محصول پژو 301 پروژه ای ملی است، اظهار كرد: این نخستین بار است كه خودرویی با عمق خودكفایی بالا در كشور راه اندازی می شود چراکه سازنده ایرانی بیشتر از 60 درصد وارد مراحل تولید این خودرو شده است.

منصور منصوری در نخستین نشست ساپكو با سازندگان پروژه 301 از دریافت تاییدیه خودكفایی 60 درصدی این خودرو از سوی وزارت صنعت،‌ معدن و تجارت خبر داد و افزود: از مهم ترین مسایلی كه در این پروژه اجرا خواهد شد، مستندسازی فرآیندهاست كه متاسفانه در مورد پروژه های پیشین به دلیل انجام این كار توسط شركای خارجی مستنداتی در دست نداریم.

وی با اشاره به شاخص های اصلی انتخاب تامین كنندگان در این پروژه گفت: توان تولید قطعه با بیشترین عمق خودكفایی، تولید محصول براساس قیمت رقابتی، وجود زیرساخت برای صادرات و توان سرمایه گذاری در پروژه از مهم ترین عواملی است كه توانمندی سازندگان را برای ما محرز خواهد كرد.

مدیرعامل ساپكو از برنامه این شركت برای متوازن سازی قطعه سازان بر اساس رویكرد ماژولار خبر داد و تصریح كرد: براساس این برنامه برای هر قطعه دست كم دو سازنده و حداكثر سه منبع تامین خواهیم داشت.

منصوری سرمایه گذاری صورت گرفته تاکنون برای خودکفایی قطعات بدون قالب های بدنه را 280 میلیارد ریال و 63 میلیون یورو اعلام كرد و گفت: نباید فراموش كنیم كه سرمایه گذاری زیادی درسه سال گذشته توسط ایران خودرو و سازندگان برای این پروژه صورت گرفته و باید این پروژه را محقق كنیم.

وی از ابلاغ سیاست های جدید ساپكو در راستای توسعه سازندگان، توسعه صادرات، ارتقای رضایت مشتریان و توسعه خودكفایی محصولات گروه صنعتی ایران خودرو خبر داد و گفت: با این استراتژی هم فرآیند و هم محصول را برای تامین كیفیت قطعات مورد توجه قرار خواهیم داد.

پژو 301 سازنده ایرانی

معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران خودرو نیز در این نشست ضمن ارائه گزارشی از روند تولید محصول ۳۰۱ گفت: پلتفرم این محصول مبنایی برای تولید و عرضه چهار خودروی دیگر توسط ایران خودرو خواهد بود.

عادل پیرمحمدی افزود: با دستور مدیرعامل گروه صنعتی ایران خودرو بعد از ترک پژو پروژه تولید محصول ۳۰۱ با استفاده از توان سازنده ایرانی فعال شد.

وی ترک پژو را فرصتی برای خودکفایی در تولید دانست و تصریح کرد: با توجه به پیش بینی های صورت گرفته در قرارداد، امکان توسعه و خودکفایی تولید 301 بدون حضور پژو نیز امکانپذیر بوده است.

مدیر پروژه ۳۰۱ با اشاره به مشاركت 300 سازنده در فرآیند تامین و تولید قطعات این محصول، پیشرفت در اجرای پروژه را حاصل کار تیمی و همکاری سازندگان کشور عنوان کرد و گفت: در حال حاضر در فاز توسعه ای قطعات و محصول هستیم و تا نیمه دوم امسال قالب قطعات به خصوص در بخش بدنه طراحی و ساخته خواهد شد. بیش از ۱۵ قالب ساز درحال ساخت ۱۹۷ قالب محصول ۳۰۱ هستند.

وی افزود:. تمامی قطعات محصول 301 دارای تولیدكننده در میان سازندگان داخلی است. قرار بود تولید این محصول با نرخ داخلی سازی 40درصد آغاز شود اما ایران خودرو در آغاز با 70 درصد ساخت داخل آن را تولید خواهد کرد.

پیرمحمدی خاطرنشان كرد: 301 محصولی دارای استانداردهای 85 گانه و روز دنیا است كه محصولی دارای این استانداردها برای نخستین بار توسط ایران خودرو به تولید خواهد رسید.

وی افزود: طرح و مدارك بخشی از قطعات از سوی شركت پژو دریافت شده بود اما حدود 60 درصد فاقد مدرك و نقشه بود كه با استفاده از تجربه و توان سازندگان داخلی درحال توسعه است.

معاون طراحی و توسعه محصول جدید ایران خودرو از آمادگی زنجیره تامین برای تولید محصول جدید این خودروساز تا پایان سال جاری خبر داد و گفت: تولید 301 ضامن آینده صنعت خودرو كشور خواهد بود، ایران خودرو چند محصول دیگر در كلاس های مختلف را نیز بر مبنای پلتفرم 301 تولید و عرضه خواهد كرد.

وی از آماده سازی خط تولید این خودرو خبر داد و گفت:‌ درحال حاضر خط تولیدی با ظرفیت تولید 16 دستگاه از محصول 301 در هر ساعت ایجاد شده كه با همكاری و همت سازندگان و تامین كنندگان به بهره برداری خواهد رسید.

پیرمحمدی درپایان خاطرنشان كرد: سرمایه گذاری كه درحال انجام است صرفا برای محصول 301 نیست بلكه محصولات دیگری براساس این پلتفرم تولید خواهد شد كه مطابق با استانداردهای زیست محیطی خواهد بود.

 


بیشتر بخوانید: دنا پلاس در مقابل اولین خودرو مونتاژی جیلی در ایران


 

دبیر انجمن قطعه سازان نیز در این نشست با بیان این كه در پروژه 301 درونزایی مورد نظر مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی اتفاق افتاده است، گردهمایی خودروسازان و قطعه سازان بدون حضور پژو را از مزیت های بزرگ این پروژه برشمرد.

مازیار بیگلو اظهار كرد: از جمله نكات این پروژه رویكرد ماژولار است كه تداخل در ساخت قطعات را از بین برد و مدیریت پروژه را با اختصاص هر قطعه به سازنده مورد نظر به بهترین مدل به اجرا درآورده است.

وی اجرای این پروژه را در شرایط اقتصادی كنونی از صنعت خودروی كشور كاری ارزنده برشمرد و افزود: پس از خروج شركت های خارجی در سال گذشته دركنوانسیونی مشترك با سازندگان ایرانی حضور داشتند، امروز می توان دید كه موج های روی آب رفته و تنها سازندگان داخلی به عنوان سنگ های رودخانه پایدار ایستاده اند.

بیگلو در ادامه با اشاره به مشكل نقدینگی سازندگان برای سرمایه گذاری تصریح كرد: از سازندگانی كه در بخش‌های مختلف صدای رسایی دارند، برای تامین نقدینگی پروژه های آتی طلب یاری می كنیم.

دبیر انجمن قطعه سازان با درخواست حفظ مالكیت معنوی قطعات تولیدی، هریك از سازندگان سرمایه گذار در این پروژه اضافه كرد: امروز وظیفه ما قطعه سازان است كه با همدلی و همكاری خودروهای ناقص خودروسازان را جمع كرده و از تنش بازار بكاهیم.

گفتنی است، نخستین نشست مشترك ساپكو و سازندگان پروژه 301 با هدف اعلام سیاست های گروه صنعتی ایران خودرو درباره تولید این خودرو و رویكردهای جدید ساپكو در توسعه زنجیره تامین و خودكفایی برگزار شد. همسوسازی سازندگان و اعلام آخرین وضعیت، اهداف كیفی و زمانبندی اجرای این پروژه از دیگر اهداف برگزاری این نشست بود.

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: خودرو, اخبار خودرو
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
اتوبوس برقی هیوندای
رونمایی از اتوبوس برقی هیوندای گامی جدید در حمل و نقل عمومی
کم هزینه ترین خودروهای دنیا
کم هزینه ترین خودروهای دنیا در سال 2019
فهرست