گفتگو با نوجوان – آسان یا دشوار؟ - روانشناسی - مجله اینترنتی واگن هفت
گفتگو با نوجوان

گفتگو با نوجوان – آسان یا دشوار؟

یک مانع بزرگ در گفت‌وگوی سازنده با نوجوانان، تفاوت در دیدگاه شما و نوجوان نسبت به موضوع است. در گفتگو با نوجوان این‌که هر کدام موضوع را چه‌طور معنا می‌کنید اهمیت دارد. تعارض‌ها معمولاً حاصل عدم توافق طرفین بر سر اهداف، منافع، ارزش‌ها، باورها و اعتقادات است. یک راهکار سازنده شناختن تفاوت‌ها و به رسمیت شناختن آن‌ها است.

اتاق بهم ریخته و نامرتب در چشم شما یک موضوع اخلاقی و نشانه‌ی بی مسئولیتی و اهمیت ندادن به قوانین خانه است، درحالیکه نوجوان آن را یک انتخاب شخصی می‌بیند که آسیبی هم به کسی نمی‌زند

  • شما، نمره‌ی پایین در درس ریاضی را «تنبلی و ناسپاسی نسبت به تلاش‌های والدین برای برخورداری از آموزش مطلوب» تلقی می‌کنید و نتیجه‌ی آن را «موفق نشدن در کنکور و ناکامی در آینده» می‌بینید. اما نوجوان آن را نمره‌ی کم در درسی می‌بیند که علاقه‌ای به آن ندارد و چون دوست دارد هنر را دنبال کند، اثری هم بر زندگی‌اش نمی‌گذارد. اتاقِ به‌هم ریخته و نامرتب در چشم شما یک موضوع اخلاقی و نشانه‌ی بی‌مسئولیتی و اهمیت ندادن به قوانین خانه است، در حالی که نوجوان آن را یک انتخاب شخصی می‌بیند که آسیبی هم به کسی نمی‌زند.
  • تعارض‌ها حاصل توافق نداشتن طرفین بر سر اهداف، ارزش‌ها یا باورها و اعتقادات است. نوجوان که در حال ساختن هویت فردی و مرزبندی با دوران کودکی است، معمولاً ارزش‌ها و باورهای گذشته که اغلب‌شان توسط والدین تعریف شده را به چالش می‌کشد و می‌خواهد چیزی از آنِ خود بیافریند، و همین می‌شود یکی از مهم‌ترین عوامل اختلاف نظر و بحث و جدل.
  • یک راهکار سازنده این است که به جای جر و بحث درباره‌ی موضوع اختلاف نظرو درست و غلط کردن، گفت‌وگو را به قصد شناختن معنای موضوع نزد نوجوان و خودتان شروع کنید؛ ببینید هرکدام چه تعریفی از موضوع دارید؟ آن را با کدام‌یک از ارزش‌های خود مرتبط می‌دانید؟ و تحقق یا عدم تحقق آن را نشانه چه چیزی فرض می‌کنید؟ نقطه مشترک تعاریف و تلقی‌هایتان و پاسخ این سؤال‌ها مواد خامی برای تجدید نظر در قوانین و مقررات خانه و گفت‌وگو برای رسیدن به راه حلی میانه است.

منبع

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
ساده زیستی
اثرات ساده زیستی بر خوشی و خوبی زندگی
بازی تاج و تخت - میسی ویلیامز
بازیگر محبوب سریال بازی تاج و تخت وارد دنیای کارآفرینی شد
فهرست