کوتاه در موضوع رابطه و بقای آن - مهارت فردی- مجله اینترنتی واگن هفت
رابطه و بقای آن

کوتاه در موضوع رابطه و بقای آن

ایجاد رابطه و بقای آن مهارتی است که باید مورد توجه قرار گیرد و در اولویت مهارت های فردی باشد. چند نکته کوتاه و مهم را در این نوشته بیان شده است.

‏۱) عشق مقدمه‌ی رابطه (ازدواج یا هم‌باشی) است اما ضامن بقای آن نیست. بسیاری از افراد امروز جامعه یک رابطه‌ی پاتولوژیک (بیمارگونه) را به صِرف وجود «عشق» ادامه می‌دهند در حالی که دیگر از پایبندی و وفاداری خبری نیست. آن‌ها رابطه را به امید احیای شادکامی اولیه ادامه می‌دهند اما آیا بدون بازگشت به اساس رابطه یعنی «تعهد» چنین چیزی ممکن است؟ و آیا تعریف «تعهد» بدون داشتن «قرارداد» امکان‌پذیر است؟

۲) عشق، احترام، اهمیت‌دادن و … «تعریف‌پذیر» نیستند. حتی تعریف «صداقت» هم در نظر افراد متفاوت است. بارها پیش آمده است که یک زوج همدیگر را به دروغ‌گویی متهم می‌کنند و هر یک مدعی صداقت‌اند! آن‌ها در مورد یک موضوع بسیار ساده مثل پیشنهادِ رفتن به یک مهمانی حرف می‌زنند که به سادگی راست و دروغ‌اش قابل اثبات است اما هر یک دیگری را دروغگو می‌خواند! شکی نیست که در این موارد «مواجهه» ممکن نیست چون کسی که دارد حقیقت را پنهان می‌کند خود به آن واقف است. تعریف «احترام» یا اهمیت دادن به دیگری نیز همین‌گونه است.

۳) «قرارداد» بر خلافِ این واژه‌ها قابل راستی‌آزمایی و دارای چارچوب مشخص است. قرارداد، خصوصاً قراردادِ مکتوب، چیزی عینی است که مرزها، وظایف، انتظارات، حقوق، تکالیف، حریم‌ها، جرایم (خطاها) و مجازات‌ها و تبعاتِ زیر پا گذاشتن هر اصل را مشخص می‌کند.

۴) عشق «آغازگر» است اما رابطه با ‎قرارداد «تداوم»  و تحکیم پیدا می‌کند.

یک عاشقِ بدبین حتی حسادت‌اش را هم «عشق» می‌نامد: شریک جنسی یا همسرش را چک می‌‌کند چون دوست‌اش دارد!! چون برای‌اش مهم است!! او به راحتی هذیان‌اش را در لفافه‌ی «عشق» می‌پوشاند و زندگی را برای معشوق/ همسرش سیاه می‌کند. چه چیزی جز یک قرارداد مشخص می‌تواند این رابطه‌ی آسیب‌شناسانه را نجات دهد؟ حتی «درمان» هم نمی‌تواند یک زندگی بدون «چارچوب» را نجات دهد.

رابطه با عشق شروع می‌شود اما بدون تعیین مرزهای مشخص ادامه پیدا نمی‌کند. مرزهای رابطه را «قرارداد» مشخص می‌‌کند؛ قراردادی دقیق، متمدنانه و دارای ضمانت اجرایی.

نوشته از ناصر همتی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
ویژگی های دوست خوب
ویژگی های دوست خوب چیست؟
خلاقیت کودکان با کاردستی
پرورش خلاقیت کودکان با ساختن کاردستی
فهرست