ژاپنی‌ها برای افزایش نرخ تورم به ۲ درصد تلاش می‌کنند! - مجله اینترنتی واگن هفت
نرخ تورم

ژاپنی‌ها برای افزایش نرخ تورم به ۲ درصد تلاش می‌کنند!

به نقل از خبرگزاری فرانسه، بانک مرکزی ژاپن در گزارش جدید خود اعلام کرده است نخواهد توانست به تورم ۲ درصدی هدفگذاری شده تا سال ۲۰۲۲ دست یابد و برای سومین اقتصاد بزرگ جهان این نرخ کمتر از این سطح خواهد بود. این بانک نرخ تورم را تا پایان مارس سال ۲۰۲۲ معادل ۱.۶ درصد پیش بینی کرده است. نرخ تورم ژاپن در حال حاضر زیر یک درصد است که با وجود شش سال از سیاست های محرک بانک مرکزی این کشور به ریاست هاروهیکوکورودا برای افزایش آن تحرک اندکی داشته است. بسیار جالب است که در ایران هر سال تورمی بین ۲۰ تا 50 درصد مشاهده می‌شود اما در ژاپن تلاش می‌شود تا به تورم 2 درصد دست یابند.

نرخ تورم

نرخ تورم

اعضای هیات مدیره بانک مرکزی ژاپن در نشست روزهای اخیر تصمیم گرفتند سیاستهای انبساطی فعلی را ادامه دهند. در طول سال گذشته سیاست‌گذاران ژاپنی سعی کردند، حمایت‌های بیشتری از اقتصاد کشور خود که بر اثر جنگ تجاری آمریکا و چین و کاهش رشد اقتصادی کشورهای جهان در وضعیت نامساعدی قرار داشت انجام دهند. اقتصاد ژاپن که اقتصادی وابسته به صادرات محسوب می‌شود سال گذشته رشد ضعیفی را تجربه کرد و این مسأله کار بانک مرکزی این کشور را برای افزایش نرخ تورم با مشکلات زیادی مواجه کرد. این بانک از فضای نامطمئن کنونی اقتصاد جهانی و برنامه دولت برای افزایش مالیات بر مصرف از 8 درصد به ۱۰ درصد به عنوان بزرگترین ریسک های فعلی بر سر راه اقتصاد ژاپن نام برده است.

در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی ژاپن، نرخ رشد اقتصادی برای سال ۲۰۲۲ معادل ۱.۲ درصد پیش بینی شده است که کمتر از پیش بینی های قبلی این بانک است. از سال ۲۰۱۳ بانک مرکزی ژاپن برنامه گسترده ای برای خرید اوراق قرضه آغاز کرد تا بتواند نرخ تورم را به دو درصد افزایش دهد اما هنوز از تحقق چنین هدفی ناکام بوده است. کورودا پیشتر و در ماه ژانویه از کاهش چشم انداز رشد اقتصادی ژاپن خبر داده بود.

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
علم اقتصاد
کدام علم اقتصاد ؟ چالش همیشگی در ایران
قیمت نفت
چشم انداز قیمت نفت در بازار جهانی
فهرست