چه موقع هدیه از طرف کسی نپذیریم؟ - مهارت - مجله اینترنتی واگن هفت
هدیه

چه موقع هدیه از طرف کسی نپذیریم؟

4 نوع هدیه را نباید بپذیریم:

  1. هدیه‌هایی که زمینه ساز که یک سلسله تقاضاهایی است که از من برآوردنی نیست که یا نمی توانم این تقاضاها را برآورده کنم و یا اینکه می‌توانم ولی نمی‌خواهم آن تقاضاها را برآورده کنم و اگر قبول کنم خسارت آگاهانه به آن فرد هدیه دهنده زده‎ام.
  2. هدیه‌هایی که جنبه‎ی مالی در آن چشمگیر است. مثلا اگر شما به من سکه ی طلا بدهید. این اقسام هدیه ها با عزت نفس من منافات دارد. یعنی گویی شما مرا را با مسائل مالی تاخت زده‎اید و مرا با مسائل مالی سنجیده اید. البته عِوض با هدیه متفاوت است و شما می‌توانید دستمزد کاری را که انجام داده اید را طلب کنید و اساسا توجه کنید که ارزش کار خودتان را خودتان تعیین کنید. بنده اگر جایی بروم و سخنرانی‎ای داشته باشم و هیچ پولی نگیرم، تاکنون نشده است که اعتراضی کنم اما اگر جایی رفته باشم و کاری کرده باشم و مثلا یک سوم آن چیزی که در نظر خودم ارزشمند است، پول داده باشند، من حتما پول را پس می‎دهم. چون اساساً ارزش کار شما باید به دست خود شما تعیین شود.
  3. هدیه‌هایی که از راه نادرست تهیه شده باشند، را نباید پذیرفت. من اگر بدانم که هدیه‌ای از راه نادرست به دست آمده است، چه کم یا چه زیاد باشد آن را نمی پذیرم ولی چنانچه ندانم، می‌پذیرم.
  4. هدیه‌هایی که فرد هدیه دهنده با مشقت فراوان فراهم آورده است، اگر بشود به صورتی که نرنجد به او بازگرداند، کاری اخلاقاً درست است. مثلاً اگر بدانم که فلان دانشجو که نزد من می‌آید، خیلی به مشقت دسته گلی را می‌خرد، من به کمک راهی که تحقیر نشود، به او باز می‌گردانم.

منبع: صحبت‌های مصطفی ملکیان


بیشتر بخوانید: اثرات ساده زیستی بر خوشی و خوبی زندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
تنظیم ساعت خواب
تنظیم ساعت خواب را چگونه انجام دهیم؟
ملاقات
چگونه می توانیم با افرادی که تازه ملاقات کردیم مکالمه بهتری داشته باشیم؟
فهرست