چشم انداز قیمت نفت در بازار جهانی - تحلیل اقتصادی - مجله اینترنتی واگن هفت
قیمت نفت

چشم انداز قیمت نفت در بازار جهانی

میانگین قیمت نفت برنت در سال 2018 برابر با 71 دلار در هر بشکه بود که 31 درصد نسبت به سال 2017، افزایش داشت و بیشترین افزایش در فصل اول سال 2018 ،اتفاق افتاد.

رشد قوی تقاضای جهانی و تحریم مجدد ایران به همراه مختل شدن تولید نفت ایران، جبران شود و در دوازده هفته انتهای سال 2018، بهای نفت برنت 37 درصد افت کرد.

در ابتدای سال 2019، قیمت نفت 53 دلار در هر بشکه بود که کمتر از متوسط قیمت سال 2018 بود. در ماه ژانویه 2019، کاهش عرضه از سوی کشورهای عضو اوپک، باعث افزایش بهای نفت به 65 دلار در هر بشکه در 5 مارس 2019 شد که 23 درصد بیشتر از بهای نفت در اول ژانویه همین سال بود.

براساس نمودار زیر، پیش بینی می شود بهای نفت طی 5 سال آینده بین 60 تها 65 دلار در هر بشکه باشد، که ریسک های رو به پایین مانند کاهش رشد اقتصهادی چین و اتحادیه اروپا و افزایش تولید نفت در آمریکا و ریسک های رو به بالا مانند تحریم های آمریکا علیه ایران و ونزولا و محدود شدن دسترسی این کشورها به بازارهای بین المللی و پتانسیل نهفته در ایجاد اختلال در عرضه نفت در کشورهایی مانند لیبی، در کاهش عرضه و در نتیجه افزایش قیمت نفت، در صورتی که تقاضای نفت تغییری نکند، مؤثر خواهند بود.

قیمت نفت

منبع : اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران معاونت بررسی های اقتصادی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
نرخ تورم
ژاپنی‌ها برای افزایش نرخ تورم به ۲ درصد تلاش می‌کنند!
اقتصاد آزاد
چرا اقتصاد آزاد مخالفان زیادی دارد!
فهرست