چرا ایران یکی از بهترین نقاط برای استخراج بیت کوین در جهان است!؟ - مجله اینترنتی واگن هفت
استخراج بیت کوین

چرا ایران یکی از بهترین نقاط برای استخراج بیت کوین در جهان است!؟

بحث پول‌های دیجیتال پدیده جدیدی نیست، اما توجه ایرانیان به این پدیده، یکسالی است که اوج گرفته و اقدامات برای استخراج بیت کوین افزایش یافته است. با اقبالی که از آن می‌شود می‌توان دلایل شکل گیری‌اش را فهرست کرد اما ساده‌تر از آن،‌ می‌توان به سراغ یک ارزیابی رفت که ارزش رمزارزها و پول کشورمان را قیاس می‌کند.

نکته: اگر درباره رمزارز‌ها یا به تعبیری، ارز‌های دیجیتال اطلاعات زیادی ندارید، بهتر است مطالعه این مطلب را به بعد از کسب اطلاعاتی در این خصوص موکول نمایید.

به گزارش تابناک، نه پول‌های دیجیتال پدیده جدیدی هستند و نه تجارت‌هایی که بر پایه آن‌ها شکل گرفته یا به واسطه آن‌ها هدایت می‌شوند، اما توجه ایرانیان به این پدیده، یکسالی است که اوج گرفته و افزایش یافته است.

رویدادی که یکی از نتایج سقوط ارزش ملی پول کشورمان و افزایش قیمت ارز و طلا و اغلب کالاهاست. بحرانی اقتصادی که در نتیجه بازگشت تحریم‌ها علیه کشورمان و تشدید برخی از آن‌ها رقم خورد و هنوز مشخص نیست چه زمانی پایان خواهد یافت.

شرایط نامطلوبی که موج شده بسیاری از کارگاه‌های تولیدی یا حتی کارخانه‌ها با مشکلات متعددی مواجه شده و اقداماتی مانند کاهش تولید و تعدیل نیرو و حتی توقف فعالیت را در دستور کار قرار دهند. اقداماتی در راستای فرار از خطر ورشکستگی.

به این موارد، هدایت نقدینگی‌های سرگردان در جامعه به سمت ارز و طلا و اقلام دیگر را باید افزود که موجب شده گاه گوجه یا رب گوجه هم از دسترس همگان خارج شود و گوشت، مرغ، شکر، پیاز، ماکارونی و انبوه کالا‌های دیگر نیز به تناوب کمیاب و نایاب شوند.

وضعیتی که حکایت از تشتت حاکم بر بازار‌ها در کشورمان دارد. اوضاعی نامطلوب که ظاهرا موجب بروز اشکالات دیگر و حتی ظهور پدیده‌های شوم نیز شده است. پدیده‌هایی نظیر دایر شدن مجموعه‌های بزرگ استخراج رمز ارزهایی، چون بیت کوین که چندی پیش خبر رسیده بود در برخی مجموعه‌های دولتی نیز دیده شده است.

استخراج بیت کوین

مجموعه‌های بزرگی که در آن‌ها سیستم‌های کامپیوتری پیچیده به استخراج رمزارز‌ها مشغولند و این کار را به ازای مصرف برق زیاد به انجام می‌رسانند. زیرساختی که با تخفیف‌هایی در اختیار ایرانیان قرار می‌گیرد، اما برخی با استفاده از آن و بهره‌مند شدن از قیمت یارانه‌ای اش، به استخراج بیت کوین مشغولند.

مجموعه‌هایی که برخی شان به مدد تسهیلات و وام‌های کم بهره که به اشتغال زایی تعلق گرفته، خرید و واردات دستگاه‌های مورد نیاز برای استخراج رمزارز‌ها را به انجام رسانده اند تا ضرری بزرگ تری به اقتصاد کشورمان وارد آورده باشند. ضرری که گاه از این بزرگ‌تر هم می‌شود چراکه شنیده‌ها حکایت از فعالیت برخی اتباع خارجی در کشورمان در این خصوص دارد!

پدیده‌ای چند سر زیان برای ایران و ایرانیان که سود ناشی از آن به جیب عده‌ای معدود می‌رود که برخی از ایشان حتی ایرانی یا ساکن ایران هم نیستند و تنها ارتباط شان با این سرزمین، بهای اندک برق و خدماتی است که در اختیار اشتغال زایی قرار می‌گیرد و مشوق ایشان برای دایر کردن کسب و کارشان در ایران است.

کسب و کاری که در بسیاری از نقاط جهان سودآفرین است، اما در ایران پرسود‌تر از هر کشور دیگری است، از این رو که هزینه‌های این کار اندک‌تر است؛ آنقدر اندک که می‌شود با یک واقعیت ساده بیانش کرد: «اینکه کوچکترین واحد بیت کوین، یک ساتوشی (برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین) در حال حاضر بیشتر از ریال ایران یعنی واحد پولی کشورمان می‌ارزد!».


بیشتر بخوانید: امکان ارسال ارزهای دیجیتال در واتساپ فراهم شد

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
رکود در بازار جهانی
پیدایش نشانه‌های رکود در بازار جهانی
پول مجازی فیسبوک
پول مجازی فیسبوک وارد بازار خواهد شد
فهرست