چرا اقتصاد آزاد مخالفان زیادی دارد! - تحلیل اقتصادی - مجله اینترنتی واگن هفت
اقتصاد آزاد

چرا اقتصاد آزاد مخالفان زیادی دارد!

چرا بسیاری در سراسر جهان از جمله ایران، از ‎اقتصاد آزاد و ‎نظام سرمایه‌داری بیزارند اما هیچ یک از مواهب سرمایه‌داری را پس نمی‌زنند و غالبا مشتاق زندگی در کشورهای سرمایه‌داری‌اند؟ این موضوع را در هفت بند بخوانید:

  1. ‏در نظام اقتصاد آزاد، هیچ چیز آسان به‌دست نمی‌آید. بسیاری از کسانی که توانایی یا استعداد کسب دارایی ندارند و فقیر می‌شوند، ثروتمندان را ستمکار و دزد می‌انگارند. این گروه عوام‌اند که نمی‌دانند قربانی دسیسه‌های ضد بازار شده‌اند و صادقانه گمان می‌کنند بازار حق آن‌ها را ضایع کرده است.
  2. ‏در نظام اقتصاد آزاد، دستگیری از ناتوانان ذهنی و جسمی به کمک‌های داوطلبانه و پاره‌ای تمهیدات جبرانی دولت سپرده شده که اولی تضمین کافی ندارد و دومی در قالب تئوری‌های اقتصاد آزاد توجیه نظری نیرومند ندارد. این نقدی جدی‌ست و طرفداران اقتصاد آزاد در توضیح آن کوتاهی کرده‌اند.
  3. ‏در نظام اقتصاد آزاد، هیچ مالی بی‌صاحب نیست. کسانی که استعداد عجیبی در هزینه کردن از مال دیگران دارند، در این نظام دست‌شان خالی و قدرت‌شان زایل می‌شود. این گروه بروکرات‌ها و پیمانکاران دولتی‌اند که عالمانه مخالف آزادی اقتصادی‌اند.
  4. ‏در نظام اقتصاد آزاد، رقابت دشوار است و برخی بازیگران اقتصادی در رقابت از حریفان جا می‌مانند. این گروه، سرمایه‌داران و بنگاه‌داران زیاده‌خواه و رانت‌جو و متصل به قدرت سیاسی هستند که برای سرپوش گذاشتن بر بی‌کفایتی خود آگاهانه و شریرانه با آزادی اقتصادی‌ مخالفت می‌کنند.
  5. ‏در نظام اقتصاد آزاد، دولت‌ها عهده‌دار تقسیم اموال نیستند و پولی در اختیار ندارند که با آن هواداران خود را تامین مالی و مخالفان را مجازات اقتصادی کنند. به همین علت تقریبا همه دولت‌ها مخالف آزادی اقتصادی‌اند.
  6. ‏اقتصاد آزاد، از جنبه علمی، نظامی بسیار ساده است که نیاز به متخصص ندارد و فقط کافی است دولت دست از سر مردم بردارد. چنین نظامی شغل و اعتبار اقتصاددانان را تهدید می‌کند و به همین علت بی‌تر اقتصاددانان مخالف آزادی اقتصادی‌اند.
  7. ‏گروه دیگر مخالفان اقتصاد آزاد، تحصیلکرده‌ها هستند. شماری از آن‌ها، مانند سرمایه ‌داران و اقتصاددانان، کفایت تخصصی ندارند و آزادی اقتصادی را تهدیدی برای منافع و شغل‌شان می‌دانند و گروه صادق و شریف آن‌ها روشن‌فکرانند که نظام اقتصاد آزاد را از منظری که این‌جا مطرح شد، نمی‌شناسند.

نوشته از محمود صدری

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
قیمت نفت
چشم انداز قیمت نفت در بازار جهانی
دستمزد
دستمزد بالاتر در کجای دنیا پرداخت می شود؟
فهرست