چرا ارزش پول ملی ما کم شده است؟ - اقتصاد - مجله اینترنتی واگن هفت
ارزش پول ملی

چرا ارزش پول ملی ما کم شده است؟

سطح دانش و فهم بسیاری از مسئولان و اهالی سیاست ما که با اقتصاد آشنا نیستند و برخی هم متأسفانه مسئولیت اقتصادی دارند این است که با چاپ و توزیع پول می‌توانند مشکلات را حل کنند. دخل و خرج کشور با هم نمی‌خوانَد. هزینه‌تراشی‌هایی برای بودجه عمومی‌ می‌شود که درآمد آن پیش‌بینی نشده است. دولت به کسری بودجه می‌خورد و فشار بر بانک مرکزی برای چاپ پول زیاد می‌شود. بانک مرکزی هم استقلال چندانی برای مقاومت در برابر فشارها ندارد. در نتیجه بانک مرکزی که باید آتش‌نشانِ ارزش پول ملی باشد، به آتش‌فشان و آتش‌افروز تبدیل می‌شود.

  • نقش برخی نمایندگان مجلس را نباید نادیده گرفت، نمایندگانی که برای جلب نظر حوزه انتخابیه و رأی آوردن در دوره بعد، پروژه‌های هزینه‌بر و کم‌فایده تعریف می‌کنند. مردم هم از اجرای پروژه‌های به ظاهر اشتغال‌زا خوشحال می‌شوند.
  • کشورهای دیگر به این درک رسیده‌اند که حفظ استقلال بانک مرکزی بر هر چیزی اولویت دارد و به بانک مرکزی‌ای که با تغییر دولت‌ها، مسئولان و سیاست‌هایش تغییر کند، نمی‌شود امید بست. آن‌ها سیاست‌های پولی را به سیاست‌های مالی وابسته نکرده‌اند. اما ما نگاه کوتاه مدت داریم. می‌خواهیم مردم را هر طور شده راضی کنیم. حقوق کارمندان را زیاد می‌کنیم. آن‌ها خوشحال شوند اما خبر ندارند یکی دو سال بعد، تورم، افزایش حقوق را کاملا بی‌اثر می‌کند.
  • هر دلار آمریکا برابر ١٠٩ین ژاپن و ٠.٣٨ ریال عمان است. اشتباه نکنید. این به معنای اقتصاد قوی‌تر عمان نسبت به ژاپن نیست. اینکه کشورها چقدر قدرت رقابت دارند و ارزش پولشان در گذر زمان دچار تغییرات شدید نشود، مهم است.

نوشته از جعفر خیرخواهان کارشناس اقتصاد ایران و بین‌الملل


بیشتر بخوانید: کدام علم اقتصاد؟ چالش همیشگی در ایران!

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
اشتغال‌ در جهان اکونومیست
بمب بی‌سابقه اشتغال‌ در جهان سرمایه‌داری
فساد اقتصادی
مدل حذف فساد اقتصادی در ۲۱ کشور دنیا
فهرست