چالش سفر به قره باغ کوهستانی یا آرتساخ - راهنمای سفر - مجله اینترنتی واگن هفت
سفر به قره باغ

چالش سفر به قره باغ کوهستانی یا آرتساخ

این منطقه نیمه مستقل که زیر نظر ارمنستان اداره می شود؛ ناحیه ای زیبا با مردمانی آرام و مهربان است (سفر به قره باغ) که پس از فروپاشی شوروی اعلام استقلال کرد. ولی رژیم باکو قصد اشغال منطقه و کشتار یا اخراج ارامنه منطقه را در سر دارد. در برخی از متون ساسانی از جمله بندهش، این منطقه همان “ایرانویچ” یا سرزمین آرمانی آریائیان دانسته شده است.

چگونه به آرتساخ سفر کنیم؟

  1. برای سفر به آرتساخ یا قره باغ کوهستانی، عبور از مرز «نوردوز» و ورود به ارمنستان کافی است. در این مرز امکان های مختلفی برای سفر به آرتساخ وجود دارد. کافی است از خودروهای مسافربری که در جوار مرز حضور دارند درخواست شود که به این منطقه بروند.
  2. راه دیگر، هماهنگی قبلی با یکی از شرکت های گردشگری است تا خودرو همزمان با ورود زمینی شما به مرز آماده بوده و شما را به منطقه ببرد.

در شوشی و استپاناکرت (مرکز سیاسی منطقه) هتل هایی زیبا با قیمت بسیار مناسب وجود دارد که برای اقامت ایرانی ها مناسب است.

پس از ورود به ارمنستان برای سفر به آرتساخ نیاز به عبور از مرز خواهید داشت. شما یکبار هنگام ورود به مرز آرتساخ توسط هنگ مرزی کنترل شده و مدارک شما پس از مشاهده بررسی می شود. اگر مسافران بخواهند لازم نیست مهر ورود به منطقه در پاسپورت درج شود و مقامات ارمنی، همانجا یک کارت ورود جداگانه که به منزله درج در پاسپورت است به شما خواهند داد که باید تا پایان سفر همراه شما باشد.

صومعه و کلیسای گاندزاسار

بناي كنوني صومعه و کلیسای گاندزاسار، مربوط به قرن سيزدهم ميلادي است و در نزديكي روستاي «وانك» در منطقه «مارتاكرت» آرتساخ (قراباغ) واقع است.

سفر به قره باغ

بقاياي «زكرياي مقدس»، پدر «يحيي تعميددهنده» ، در صومعه «گاندزاسار» نگه داري مي‌شود.

بنا بر آثار بسياري از مورخان قرون وسطي،اين صومعه توسط«گريكور روشنگر»در قرن چهارم ميلادي پايه‌گذاري شده است. صومعه گاندزاسار در سال‌هاي 1400 تا 1816م یکی از مقرهای  كليساي مرسلي ارمني بوده است.

كليساي جامع «يحيي تعميد دهنده »در اين صومعه بين سال‌هاي 1216 و 1238م، به دستور حاكم ارمنی استان«خاچن»  آرتساخ بنا شده است و به اعتقاد بسياري از كارشناسان، يكي از نمونه‌هاي بي‌نظير معماري ارمني محسوب مي‌شود.

«آناتولي ياكوبسون»، كارشناس هنر قرون وسطي، اين صومعه را «دائره‌المعارف هنر ارمني در قرن سيزدهم ميلادي» ناميده است.

صومعه یا دیر دادی وانک

اين صومعه كه بزرگ ترين صومعه ارمني در منطقه قفقاز است، در قرون نهم تا سيزدهم ميلادي بنا شده است و در منطقه «شاهوميان»آرتساخ قرار دارد.

نخستين كليسا در محل اين صومعه روي مزار «دادي مقدس»، شاگرد «تادئوس مقدس»  كه در قرن اول ميلادي در شرق ارمنستان به گسترش مسيحيت مي‌پرداخت، پايه‌گذاري شده است. در ژوئن سال 2007 م قبر «دادي مقدس» زير محراب كليساي اصلي اين صومعه كشف شد.

سفر به قره باغ

روي ديوارهاي كليساي جامع «دادي وانك» كه «آستواتساتسين مقدس»  نام دارد سنگ نبشته‌هاي ارمني وجود دارد. همچنين مدفن خاندان حكومتي ارمنی«خاچن عليا» در اين كليسا مي‌باشد. حجاري‌هاي سر در جنوبي كليساي جامع بيانگر آن است كه اين بنا در قرن سيزدهم ميلاي ساخته شده است.

در 8 اكتبر 2001 م جمعي از نمايندگان شوراي اروپا با صدور بيانيه‌اي تخريب صومعه«دادي وانك» توسط جمهوري آذربايجان را به عنوان نمونه اي از سياست‌هاي اين جمهوري عليه مردم قراباغ محكوم نمودند.

اين صومعه در سال هاي اخير توسط ارامنه مورد بازسازي قرار گرفته است.

بیشتر بخوانید: سفر به تفلیس

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: گردشگری
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
بهترین سایت های رزرو هتل
بهترین سایت های رزرو هتل و هاستل در شهرهای مختلف جهان
انواع مختلف هتل
انواع مختلف هتل
فهرست