- مجله اینترنتی واگن هفت
انرژی هسته ای

پیامدهای زیان‌بار استفاده از انرژی هسته ای در شوروی

در ۲۶ آوریل ۱۹۸۶، یوری ایزرائِل، وزیر آب‌و‌هواشناسیِ شوروی، تصمیم اسف‌باری گرفت. چند ساعت قبل، نیروگاه هسته‌ای چرنوبیل منفجر شده بود و ایزرائل باید مواد رادیواکتیو ( انرژی هسته ای ) منتشر‌شده از آن را ردیابی می‌کرد و از بین می‌برد. چهل و هشت ساعت پس از این حادثه، یکی از دستیارانش نقشه‌ای اجمالی را به او تحویل داد. روی این نقشه پیکانی از این نیروگاه هسته‌ای به طرف شمال شرقی کشیده بودند که هر چه جلوتر می‌رفت عریض‌تر می‌شد و بر فراز بلاروس به جریان هوایی به پهنای ۱۰ مایل تبدیل می‌شد که در حال حرکت به سوی روسیه بود. اگر توده ابرهای رادیواکتیوی که به آهستگی حرکت می‌کرد به مسکو می‌رسید و با جبهه‌ی هوای توفانیِ بهاری برخورد می‌کرد ممکن بود میلیون‌ها نفر آسیب ببینند. ایزرائل تصمیمِ آسانی گرفت. باید این توده ابرها را به بارش وامی‌داشت.

بنابراین، همان روز تکنیسین‌ها گلوله‌های توپ را به یدید نقره مجهز کردند. خلبانانِ نیروی هوایی شوروی بمب‌افکن‌های تی‌یو-۱۶ را به پرواز درآوردند و بعد از یک ساعت به چرنوبیل رسیدند. آنها این توده‌‌ابرهای سیاه ضایعات هسته‌ای را ۲۰۰ کیلومتر تعقیب کردند. وقتی به این ابرها رسیدند یدید نقره را به درونشان شلیک کردند تا آنها را به باریدن وادارند.

انفجار چرنوبیل ۴۵ میلیون کوری یُد رادیواکتیو را در فضا آزاد کرد. اما آزمایش بمب‌های هسته‌ای آمریکا و شوروی ۵۰۰ برابر این مقدار یعنی ۲۰ میلیارد کوری ید رادیواکتیو را منتشر کرده بود. ید رادیو اکتیو، ایزوتوپ قدرتمندی که عمر کوتاهی دارد، می‌تواند به بیماری تیروئید، سرطان تیروئید، اختلالات هورمونی، بیماری‌های گوارشی و بیماری‌های خودایمنی بینجامد.

می‌دانیم که با انتشار مواد رادیواکتیو حاصل از آزمایش بمب‌های هسته‌ای در نیم‌کره‌ی شمالی، موارد ابتلا به سرطان تیروئید به طور تصاعدی افزایش یافت. در اروپا و آمریکای شمالی، سرطان خون کودکان، که امری نادر بود، پس از سال ۱۹۵۰ سال به سال بیشتر شد. استرالیا، که از انتشار مواد رادیواکتیو ناشی از آزمایش‌های هسته‌ای فرانسه و بریتانیا آسیب دید، یکی از بیشترین موارد ابتلا به سرطان کودکان در جهان را دارد. معاینه‌ی حدود ۴۳ هزار مرد در اروپا، آمریکای شمالی، استرالیا و نیوزیلند نشان داد که در فاصله‌ی سال‌های ۱۹۷۳ و ۲۰۱۱ تعداد اسپرم‌های آنها ۵۲ درصد کاهش یافته است.

این روز‌ها مینی سریال چرنوبیل مورد توجه علاقه‌مندان سریال قرار گرفته است؛ این سریال که تولید شبکه HBO است برگرفته از همین فاجعه اتمی است.

 


بیشتر بخوانید: مشارکت ۱۶ میلیون حیوان در جنگ جهانی اول!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: وبلاگ
برچسب ها: , , , ,
مطالب مرتبط
جنگ جهانی اول
مشارکت ۱۶ میلیون حیوان در جنگ جهانی اول ! + تصاویر
سفر به فضا
50 میلیون دلار هزینه سفر به فضا و گذراندن تعطیلات
فهرست