پایان عصر مغازه داری در ایران! - اقتصاد - مجله اینترنتی واگن هفت
عصر مغازه داری

پایان عصر مغازه داری در ایران!

آیا عصر مغازه داری در ایران پایان یافته است؟! – در سال‌های پس از جنگ و در دهه ١٣٧٠ شمسی در ایران، قیمت یک متر مربع مغازه در یک محله تا ۱۰ برابر قیمت یک متر مربع آپارتمان در همان محله ارزش داشت و داشتن مِلک تجاری حاکی از متمول بودن بود.

در آن شرایط، بانک‌ها و نهادهای شبه‌دولتی، با مشاهده‌ی سود سرشار سرمایه‌گذاری در املاک تجاری، به ساخت پاساژهای تجاری روی آوردند. ضمن اینکه نباید از انگیزه‌های پنهان و آشکار شهرداری‌ها (به جهت سود ناشی از فروش مجوز املاک تجاری) چشم پوشی نمود. در ادامه با چشیدن مزه‌ی شیرین سرمایه گذاریشان، ساخت مال‌های عظیم تجاری رونق گرفت.

با اشباع تدریجی عرضه‌ی املاک تجاری، جذابیت این املاک، کاهش یافت. به گونه‌ای که هم‌اکنون، قیمت یک متر مربع مغازه در یک محله حدود ٢ تا ٤ برابر یک متر مربع آپارتمان در همان محله شده است. طی دو سال گذشته نیز که املاک مسکونی با رشد شدید قیمت مواجه بوده اند املاک تجاری افزایش قیمت کمتری را تجربه نمودند.

اما چرا املاک تجاری به این حال و روز افتادند؟ واقعیت انکارناپذیر این است که در ایران به ازای هر ۸ خانوار (۲۶ نفر) یک مغازه وجود دارد که به طور محسوسی بیش از نیاز است. بنابراین بدیهی است که بسیاری از افرادی که هم اکنون به ساخت یا خرید واحدهای تجاری مبادرت می کنند در آينده از سرمایه‌گذاری‌شان ناراضی خواهند شد.

علاوه بر حجم نامتعارف عرضه واحدهای تجاری، سمت تقاضای واحدهای تجاری نیز با تحولاتی اساسی، دست به گریبان شده است: با گسترش کسب و کارهای اینترنتی، به تدریج برخی از فعالیتهای تجاری نیازمند مغازه نخواهند بود و تقاضای مغازه برای برخی اصناف کاهش می یابد (آژانسهای تاکسی تلفنی، آژانسهای هواپیمایی و… نمونه‌ی عینی این موضوع هستند).

براین مبنا می‌توان پیش بینی کرد که در آینده نیز (بجز در برخی شرایط خاص) املاک تجاری، شانس به مراتب کمتری از املاک مسکونی خواهند داشت.

نوشته از بهروز ملکی


بیشتر بخوانید: موانع تورم بسیار بالا در کشور چیست؟

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: ,
مطالب مرتبط
بی نظمی جدید جهانی
بی نظمی جدید جهانی
اجاره خانه در آلمان
قوانین اجاره خانه در آلمان و هلند
فهرست