وزن بار مجاز هواپیما در خطوط هوایی مختلف - مجله اینترنتی واگن هفت
وزن بار مجاز هواپیما

وزن بار مجاز هواپیما در خطوط هوایی مختلف

وزن بار مجاز هواپیما بسته به شرایط مختلف متفاوت است و تفاوت آن به سه‌چیز بستگی دارد: مقصد، مبدا و نوع بلیط. در جدول زیر حداکثر بار مجاز برخی از خطوط هوایی پر ترافیک برای پروازهای داخلی و خارجی آورده شده است:

شرکت هواپیمایینوع پروازحداکثر باز مجاز(کیلوگرم)
ایران‌ایرپرواز داخلیهمه کلاس‌ها به جز Y : ۲۰

کلاس Y: ۲۵

پرواز خارجیکلاس اکونومی: ۳۰

کلاس بیزنس: ۴۰

مسافران وفادار: ۵۰

ماهانپرواز داخلیکلاس اکونومی:۲۰

کلاس بیزنس: ۲۵

پرواز خارجیکلاس اکونومی: ۳۰

کلاس بیزنس: ۴۰

معراجپرواز داخلیکلاس اکونومی: ۲۰

کلاس اکونومی پلاس: ۲۵

کلاس بیزنس: ۳۰

پرواز خراجیکلاس اکونومی: ۳۰

کلاس اکونومی پلاس: ۳۵

کلاس بیزنس: ۴۰

کاسپین و کیش ایرپرواز داخلیکلاس اکونومی: ۲۰

کلاس بیزنس: ۳۰

پرواز خارجیکلاس اکونومی: ۳۰

کلاس بیزنس: ۴۰

تای‌ایرویزپرواز خارجیکلاس اکونومی(به جز کد L :۳۰

کد L : ۲۰

پریمیوم اکونومی: ۳۰

رویال سیلک: ۴۰

رویال فرست کلاس: ۵۰

ترکیش‌پرواز داخلی۱۵ کیلوگرم
پرواز خارجیکلاس اکونومی: ۲۰

کلاس بیزنس: ۳۰

سیستم بسته‌ای از/به آنگولا، آرژانتین، بنین، بورکینافاسو، کامرون، کلمبیا، کوبا، غنا، گینه، ژاپن، ونزوئلا: دو بسته هرکدام ۲۳ کیلوگرم

لوفت‌هانزاپرواز خارجیاکونومی: یک چمدان حداکثر ۳۰

پریمیوم اکونومی: دو چمدان حداکثر ۲۳

بیزنس کلاس: دو چمدان حداکثر ۳۲

فرست کلاس: سه چمدان حداکثر ۳۲

قطرایرلاینپرواز خارجیاکونومی: ۳۰

فرست کلاس: ۵۰

بیزنس کلاس: ۴۰

پروازهای دوحه، کازابلانکا، مراکش و کشورهای آفریقایی: ۴۵

 

الاتحادپرواز خارجیاکونومی: ۲۳

اکونومی سیور و کلاسیک: ۳۰ اکونومی فلکس: ۳۵

بیزنس کلاس ۴۰

فرست کلاس: ۵۰ (وزن هر یک یا چمدان نباید بیشتر از ۳۰ کیلوگرم باشد)

اماراتپرواز خارجیاکونومی: ۲۰-۳۵

اسپشیال : ۲۰

سیور : ۳۰

فلکس : ۳۰

فلکس پلاس : ۳۵

بیزنس کلاس: ۴۰

فرست کلاس: ۵۰

چقدر بار می‌توانیم داخل کابین ببریم؟

معمولا بیشتر خطوط هوایی در کلاس اکونومی و بیزنس اجازه می‌دهند که به ترتیب حداکثر یک بار پنج تا هفت کیلوگرمی داخل کابین ببریم. ابعاد این بار باید طوری باشد که در کمد کوچک بالای سرمان جا بگیرد.

بین شرکت‌های مختلف هواپیمایی، بعضی هم قوانین متفاوتی دارند. برای مثال ایران‌ایر با گرفتن ۱۰درصد از کرایه، صرف نظر از کلاس صندلی، اجازه بردن یک تکه ۱۰ کیلوگرمی و یک کالسکه به کابین را به مسافرانی که نوزاد همراه‌شان است، می‌دهد. البته در همه خطوط هواپیمایی فقط کالاسکه‌ای اجازه حمل دارد که تاشو باشد. در همه پروازها، قانون مشترکی برای کودکانی که صندلی اشغال نمی‌کنند، وجود دارد: این کودکان می‌توانند به صورت رایگان ۱۰ کیلوگرم بار به پذیرش بدهند.

ترکیش‌ایرلاین هم که از جمله شرکت‌های پرتردد بین خطوط هوایی‌ست، به مسافران اجازه می‌دهد تا دو ساک ۸ کیلویی را با خود داخل کابین ببرند. لوفت‌هانزا هم از همین قاعده پیروی می‌کند. مسافران فرست کلاس و بیزنس کلاس قطر هم اجازه دارند دو کیف یا ساک کوچک همراه خود داخل کابین هواپیما ببرند که مجموع وزن این دو کیف باید کمتر از ۱۵ کیلوگرم باشد.

جریمه اضافه‌بار چقدر است؟

اگر وزن بارمان از حد مجاز بیشتر بود، باید به ازای هر یک کیلوگرم بار اضافی، یک درصد از پول بلیط را به عنوان جریمه پرداخت کنیم. این کار بعد از وزن‌کشی بار انجام می‌شود و ممکن است مسافران را کمی معطل کند. برای همین بهتر است زودتر از دیگران خودمان را به فرودگاه برسانیم تا از پرواز جا نمانیم یا مقدار بار مجاز را از همان اول رعایت کنیم تا موقع گرفتن کارت پرواز تازه متوجه‌اش نشویم.

پروازهای قطر به ازای هر یک کیلو بار اضافه میانگین ۲.۲ پوند از مسافر جریمه دریافت می‌کند. این مبلغ در پروازهای داخلی ترکیه هشت لیر، در پرواز از ترکیه به ایران ۱۱ لیر و از ترکیه به کشورهای دیگر ۱۷ لیر به ازای یک کیلوگرم اضافه بار است.

دفاتر فرودگاهی این امکان را می‌دهند که قبل از سفر، با شرکت مربوطه هماهنگ کنیم تا جریمه کمتری بپردازیم. بیشتر خطوط هوایی ایرانی در فرودگاه و موقع پذیرش به ازای هر یک کیلو اضافه‌بار جریمه می‌گیرند. این جریمه معمولا به صورت اینترنتی قبل از حضور در فرودگاه هم قابل پرداخت است. یادمان باشد در توقف بین دو مسیر نباید بارمان بیشتر از وزن بار مجاز هواپیما باشد. البته اضافه‌بار مسافران نامحدود نیست. مثلا هر مسافر شرکت لوفت‌هانزا می‌تواند حداکثر تا ۹۹ کیلوگرم بار با خودش حمل کند. بیشتر شرکت‌های ایرانی هم اجازه حمل تا ۷۵ کیلوگرم را می‌دهند.

‎حمل حیوانات خانگی

‎مسافرین گروه هواپیمایی لوفت­ هانزا می‌توانند حیوانات خانگی خود را (سگ یا گربه) در اکثر مسیرهای پروازی همراه داشته باشند. قفس توسط مسافر تهیه می‌شود و باید به گونه‌ای باشد که حیوان بتواند در آن بایستد، بچرخد و سرش تا سقف فاصله داشته باشد. مسافرینی که تمایل دارند با حیوان‌های خانگی خود سفر کنند باید رزرو قطعی حیوان خود را همراه داشته باشند. هزینه سفر پِت در فرودگاه پرداخت می‌شود.

در اغلب خطوط هوایی حیوان خانگی را همراه با سبد مخصوص باید به بخش خاص خود تحویل داده شود و نمی‌توان پِت را همراه با خود به کابین برد.

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: گردشگری
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
سفر ارزان
چگونه هزینه های سفر را کاهش دهیم؟
انواع ویزای شینگن
انواع ویزای شینگن – از سیر تا پیاز
فهرست