هواپیمای خودران - نسل جدید از وسایل حمل و نقل - مجله اینترنتی واگن هفت
هواپیمای خودران

هواپیمای خودران – نسل جدید از وسایل حمل و نقل

محققان در حال توسعه مدل مفهومی از یک هواپیمای خودران هستند که قابلیت طی مسیری ۷۰۰ کیلومتری، بدون نیاز به خلبان را دارند.

با توجه به تکنولوژی مورد استفاده در پهپادها، کار بر روی هواپیمای خودران توسط شرکت هایی مثل بویینگ آغاز شده بود و حالا شرکت رزرو پرواز Kiwi.com برای پروژه هواپیمای خودران Zuri سرمایه گذاری کرده است.

به گفته مدیر Kiwi.com این شرکت در پی تولید یک نمونه اولیه از این هواپیماست که می تواند 4 مسافر را جابجا کند. او همچنین گفته است که با استفاده از Zuri شهرهای کوچک زیادی می توانند به شبکه حمل و نقل هوایی اضافه شوند.

Zuri طول بالی برابر 11 متر و وزنی برابر 900 کیلوگرم دارد. این هواپیمای خودران از تکنولوژی تیکآف عمودی (VTOL) مشابه پهپادها استفاده خواهد کرد و نیروی پیشرانه اش را 8 موتور الکتریکی تامین می‌کنند.

هواپیمای خودران

این هواپیما همچنین می تواند تا 700 کیلومتر در یک مسیر از پیش برنامه ریزی شده پرواز کند. همچنین برای جابجایی بین جزیره‌ای هم مناسب بوده و دیگر نیازی به استفاده از کشتی، تاکسی و یا ماشین شخصی نخواهد بود.

ازآنجایی که این هواپیما قابلیت فرود عمودی را دارد، برخلاف هواپیماهای معمولی نیاز به باند فرود بزرگی نخواهد داشت و بنابراین می تواند در مناطق مختلفی فرود بیاید. این ویژگی مزیت بسیار بزرگی برای شهرهای کوچک خواهد بود.

با اینکه هواپیماهای خودران می توانند در آینده باعث صرفه جویی میلیون دلاری شوند، اما گویا مسافران چندان راغب به استفاده از این تکنولوژی نیستند. بر اساس گزارشی که از 8000 نفر تهیه شده، 54 درصد آنها تمایلی به استفاده از هواپیماهای خودران ندارند.

اتحادیه اروپا هنوز مجوزهای لازم برای انجام پروازهای بدون خلبان را صادر نکرده است. بر اساس قوانین فعلی باید حداقل دو خلبان در کابین هدایت هواپیماهای مسافربری حضور داشته باشند. با این حال تکنولوژی پهپادها در حال توسعه است و باید دید روند توسعه این تکنولوژی در سالیان آینده قوانین فعلی را تغییر خواهد داد یا خیر.

منبع

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: فناوری
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
خودرو خودران
خودرو خودران آینده رانندگی و صنعت خودروسازی را تغییر خواهد داد
هارد دیسک
انواع هارد دیسک چگونه‌اند و چه ویژگی‌هایی دارند
فهرست