مهد کودک مناسب برای کودکان دارای چه ویژگی‌هاییست؟ - مجله اینترنتی واگن هفت
مهد کودک

مهد کودک مناسب برای کودکان دارای چه ویژگی‌هاییست؟

امروزه مهد کودک برای کودکان متداول شده است و کیفیت آن بر رشد ذهنی تاثیر بسزایی دارد. پژوهش ها همواره نشان میدهند که کودکان خردسالی که به مهد کودک با کیفیت بد می روند، در آزمون های شناختی و اجتماعی نمره پایینی می گیرند و در مقابل مهد کودک خوب میتواند تآثیر زندگی خانوادگی تحت استرس را کاهش دهد.

از چندین مهد کودک دیدن کنید و انچه میبینید را یادداشت کنید و ببینید شرایط مهد کودک تا چه اندازه متناسب با معیارهای رشد است. در جدول زیر این معیارها مشخص شده است که توسط انجمن ملی ایالات متحده برای آموزش کودکان خردسال تعیین شده است.

شرایط مهدکودک از لحاظ رشد برای نوباوگان و کودکان

در جدول زیر برنامه های آموزشی مشخص شده اند که دارای ویژگی های خاصی هستند. مهد کودک مناسب دارای این ویژگی هاست:

ویژگی های برنامه

علایم کیفیت

محیط فیزیکی محیط داخلی تمیز و دروضعیت مناسبی است. خوب نورپردازی شده و خوب تهویه میشود. محل بازی حصار کشی شده در بیرون وجود دارد، وقتی همه بچه ها حضور دارند محیط شلوغ بنظر نمیرسد.
اسباب بازی و تجهیزات اسباب بازی ها برای نوباوگان و کودکان مناسب هستند و در قفسه های که به راحتی در دسترس بچه ها قرار دارند چیده شده است. تخت بچه، نیمکت بچه، میز و صندلی مخصوص کودک وجود دارد. تجهیزات بیرونی، اسباب بازی های سواری کوچک، تاب و محوطه ماسه بازی را شامل میشود.
نسبت مراقبت کننده به کودک در مهد کودک ها نسبت مراقبت کننده- کودک برای نوباوگان از ۱ به ۳ و برای کودکان نوپا از ۱ به ۶ بیشتر نیست. اندازه گروه(تعداد بچه ها در یک اتاق) از ۶ نوباوه با ۲ مراقبت کننده و ۱۲ کودک نوپا با ۲ مراقبت کننده بیشتر نیست.
فعالیت های روزمره برنامه ی روزانه اوقاتی برای بازی فعال، بازی آرام، چرت زدن، غذای سبک و وعده های غذا را شامل میشود. این برنامه برای اینکه نیازهای فردی کودکان را برآورده کند انعطاف پذیر است. جو صمیمانه و حمایت کننده است و کودکان بدون نظارت رها نمیشوند.
تعامل بین بزرگسالان و کودکان مرافبت کنندگان بی درنگ به ناراحتی کودکان پاسخ میدهند، آنها را بغل میکنند برای آنها آواز میخوانند، با آنها صحبت میکنند و برای آنها کتاب میخوانند.
صلاحیت های مراقبت کننده مراقبت کنندگان در زمینه ی رشد کودک، کمک های اولیه و ایمنی آموزش میبینند.
روابط با والدین در هر زمانی از والدین استقبال می شود. مراقبت کنندگان مکررا با والدین درباره ی رفتار و رشد کودکان صحبت میکنند.
گواهی کار و مجوز مهد کودک باید گواهی کار و مجوز رسمی داشته باشد.

بر اساس پژوهش علمی برنامه های بیان شده در جدول نیازهای رشدی و فردی کودکان خردسال را برآورده میسازد و همچنین فرصت های یادگیری و صمیمیت در کودکان را بیشتر می کنند.

هم چنین قابل ذکر است که گواهی رسمی در کشور ما از دو ارگان آموزش و پرورش و بهزیستی اخذ میشود.

منبع : روانشناسی رشد نویسنده :لورا برک (۲۰۰۷) مترجم یحیی سید محمدی

۲ دیدگاه. نوشتن نظر جدید

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
مهارتهای زندگی3
مهارتهای زندگی در زندگی فردی – بخش دوم
فرزند پروری
نگاهی دقیق به فرزند پروری از دیدگاه روانشناسان
فهرست
SQL requests:136. Generation time:6٫366 sec. Memory consumption:55.16 mb