مهارتهای زندگی در زندگی فردی – بخش دوم - مجله اینترنتی واگن هفت
مهارتهای زندگی3

مهارتهای زندگی در زندگی فردی – بخش دوم

به دنبال توصیف مهارتهای زندگی در بخش اول مقاله، قسمت دوم مهارتهای دهگانه در ادامه آورده شده‌اند.

مهارت مدیریت هیجان

هر انسانی که در زندگی خود با هیجانات گوناگونی از جمله غم، خشم، ترس، خوشحالی، لذت و موارد دیگر مواجه است که همه این هیجانات بر زندگی او تاثیر می گذارد. برای مدیریتشان در ابتدا باید  آنها را بشناسیم و سعی کنیم خودمان را در هنگام مواجه با آنها درک کنیم و بدانیم که انها در جهت بقای انسان است.

این مهارت شامل موارد زیر است:

  • شناخت هیجانات خود و دیگران
  • مقابله صحیح با هیجانات
  • مقابله با موقعیت هایی که قابل تغییر نیستند
مهارت حل مسئله

زندگی سرشار از مسائل ساده و پچیده است. با کسب این مهارت بهتر می توانیم مشکلات و مسائلی را که هر روز در زندگی برایمان رخ می دهند، از سر راه زندگی مان برداریم.مهارت حل مسئله یعنی:

تشخیص مشکلات ،علل آنها و ارزیابی دقیق آنهاو اقدام به راه حل هایی در جهت بهبود وضعیت.هدف حاصل باید مثبت باشد و آسیب را کم کند.

مهارتهای زندگی
مهارت تصمیم گیری

برای برداشتن هر قدمی در زندگی باید تصمیم گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم گیری کنیم، مسیر زندگی انسان را تصمیم گیری های او مشخص می کند. با آموختن این مهارت اهداف خود را واقع بینانه تعیین و از میان راه حل های موجود بهترین را انتخاب می کنیم و مسئولیت عواقب آن را نیز به عهده می گیریم.

این مهارت شامل موارد زیر میشود:

  • تصیم گیری فعالانه بر مبنای آگاهی از حقایق
  • تصمیم گیری بر مبنای ارزیابی دقیق موقعیت ها
  • مهارت حل تعارض
  • تشخیص راه حل های مشترک
مهارت تفکر خلاق

تفکر خلاق مهارتی است که شخص با پرورش آن قدرت کشف راه‌حل‌های جدید برای حل مسائل را در همه جنبه‌های زندگی پیدا می‌کند.

تفکر خلاق از جمله مهارت‌هایی است که موجب پیشرفت و رشد جامعه می‌گردد همانگونه که تا کنون رشد جوامعه بشری مدیدن افرادی است که توانسته اند با کمک تفکر خلاقانه اختراعات و اکتشافاتی دست یابند که موجب آسان‌تر شدن زندگی انسان‌ها گشته است. استفاده از خلاقیت حتی در امور ریز و روزمره زندگی مانند فعالیت‌های مربوط به خانه نیز می‌تواند کارهای وقت‌گیر و کسل کننده را لذت‌بخش و آسان سازد.مهارت تفکر خلاق، همان قدرت کشف، نوآوری و خلق ایده ای جدید است تا در موارد گوناگون بتوانیم راهی جدید و موثر بیابیم. با آموختن تفکر خلاق، هنگام مواجهه با مشکلات و دشواری ها احساسات منفی را به احساسات مثبت تبدیل می کنیم.

مهارت تفکر نقادانه

تفکر نقدانه میلی است شدید به جستجوگری، کنار آمدن با عدم قطعیت، انس گرفتن به اندیشیدن، احتیاط و هستگی در اظهارنظر و ادعا، آمادگی همیشگی برای تامل کردن و مواجه شدن با اندیشه های جدید، احتیاط در تعمیم دادن و نظم ساختگی برقرار کردن میان پدیده ها و دوری جستن از هرگونه فریب خود یا دیگران در اندیشیدن.

مهارت تفکر نقادانه موجب می شود هر چیزی را به سادگی قبول یا رد نکنیم و پیش از آن، موضوع مورد نظر را به خوبی مورد بررسی قرار دهیم و پس از آن، در مورد رد یا پذیرش آن تصمیم گیری کنیم. با آموختن تفکر نقادانه فریب دیگران را نمی خوریم و به عاقبت امور به خوبی فکر می کنیم و دقیق و درست تصمیم می گیریم و ارتباطات درستی برقرار میکنیم.

امید است با آشنایی با مهارتهای زندگی تحولی مثبت در زندگی فردی ایجاد شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , , , ,
مطالب مرتبط
مهارت عای زندگی
مهارت های زندگی در زندگی فردی – بخش اول
مهد کودک
مهد کودک مناسب برای کودکان دارای چه ویژگی‌هاییست؟
فهرست