مسکن کالای سرمایه ای نيست! - اقتصاد مسکن - مجله اینترنتی واگن هفت
مسکن

مسکن کالای سرمایه ای نيست!

تحولات بازار مسکن برای خانوار، بنگاه‌ها و بانک‌ها اهمیت دارد. مسکن هم به‌عنوان سرمایه‌گذاری بلندمدت و هم کالایی مصرفی که رفاهی قابل‌توجه برای خانوار فراهم می‌کند، نقشی مهم در عملکرد اقتصادها دارد.

مسکن یکی از مهمترین نیازهای بشر و صرفا یک کالای مصرفی است. در بسیاری از کشورها سياست های خاصی وجود دارد تا از تبدیل شدن آن به یک کالای سرمایه ای جلوگیری شود.

کالای مصرفی به معنای بی ارزش یا کم ارزش بودن نيست، بلکه اتفاقا در بعضى از این کشورها قیمت بسیار بالایی دارد؛ اما سياستگذاری های حوزه مسکن به گونه ای است که کسی مسکن، زمین یا… را نمیخرد به امید گران شدن در سالهای بعد… این مساله هیچ ارتباطی با نرخ تورم ندارد.

مسکن

به عنوان مثال فرض کنید یک واحد آپارتمان می خريد به قیمت 100 میلیون تومان، اگر سال بعد بخواهید همان آپارتمان را بفروشند به قیمت 120 میلیون تومان؛ به عبارتى 20 میلیون تومان سود عاید شما می شود. دولت میتواند درصد بالایی از میزان اختلاف قیمت با سال گذشته را به عنوان مالیات از شما دریافت کند. به عنوان مثال اگر تمام اختلاف قیمت با سال گذشته و سود 20 میلیونی را مالیات بگیرد، دیگر هيچكس انگیزه پیدا نميكند تا بودجه اش را به این شکل به امید سود از افزایش قیمت مسکن در سالهاى بعد سرمایه گذاری کند. و با این اتفاق سرمایه ها جای خوابیدن در حوزه مسکن به سمت تولید کشور جریان پیدا می کند.

حتی در حوزه اجاره مسکن، سیاست هایی وجود دارد که همگی ناشی از نگاه مصرفی به مسکن وجود دارد، نه سرمایه ای! در بیشتر کشورهای اروپایی یک صاحبخانه نمیتواند مستأجر را از خانه اش بلند کند، حتی نمی تواند بهای اجاره را سرخود و از سر دلخواه زیاد کند. دولت ها هستند که در بعضى سالها اعلام میکنند میزان اجاره میتواند تا فلان درصد افزایش پيدا کند و در سالهایی که اعلام نشود صاحبخانه حق ندارد اجاره بها را افزایش دهد و نمیتواند.

اگر صاحبخانه بخواهد مستاجر خانه را تخلیه کند، یا بايد اثبات کند که خودش میخواهد در آنجا زندگی کند، یا قصد فروش دارد. اگر قصد فروش داشته باشد، تنها گزینه فروش به مستاجر با یک تخفيف قابل توجه است. اگر مستاجر اعلام کند قصد خرید ندارد صاحبخانه می تواند خانه اش را به دیگران بفروشد.

این سیاست ها نتیجه نگاه مصرفی به به مسکن است تا همه اقشار جامعه بتوانند از آن بهره ببرند. شعارهای بازار و آزاد و تعیین قیمت در بازار از برابری عرضه و تقاضا نیز نسخه هایی است که به دروغ برای ما تجويز کرده اند و در دانشکده های اقتصاد چون وحی منزل تدریس می شود. کاش نگاه اقتصاددان ها و مسؤولان در دولت و مجلس ما به چنین مسایلی اصلاح شود البته اگر خودشان در کسب سود در حوزه مسکن ذینفع نباشند.

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
برند
در اسارت نام‌های تجاری یا برند
ارزهای دیجیتال و واتساپ
امکان ارسال ارزهای دیجیتال در واتساپ فراهم شد
فهرست