قوانین اجاره خانه در آلمان و هلند - اقتصاد اجاره مسکن - مجله اینترنتی واگن هفت
اجاره خانه در آلمان

قوانین اجاره خانه در آلمان و هلند

در هلند و همچنین آلمان، مستاجر تا هر زمان که بخواهد می‌تواند در آن خانه با پرداخت اجاره بهای مشخص زندگی کند (ده سال، بیست سال و یا حتی بیشتر)؛ صاحبخانه تا زمانی که مستاجر نخواهد، نمی‌تواند مستاجر را از خانه بیرون نماید. شاید تنها همین روال در اجاره خانه در آلمان و هلند اگر در کشور ایران پیاده‌سازی شود وضعیت بسیار مناسب شود.

– موجر و صاحبخانه تنها در صورتی می‌تواند مستاجر را از خانه بیرون نماید و قرارداد را فسخ نماید که بتواند ثابت کند که مستاجر چند ماه اجاره خانه را پرداخت نکرده است. علاوه بر این، حالت دیگر زمانی است که صاحبخانه بتواند ثابت کند که قصد فروش خانه را دارد و یا اینکه خودش می‌خواهد در آن خانه ساکن شود.

– مبلغ سالانه اجاره هر ساله با توجه به نرخی که دولت اعلام می‌کند می‌تواند افزایش پیدا کند و صاحبخانه این امکان را ندارد که مبلغ اجاره را خودسر اضافه نماید. برای مثال اگر شما خانه ای را با مبلغ 300 یورو در ماه اجاره کرده باشید، صاحبخانه نمی‌تواند آن را برای سال آینده به طور خودسر به 350 و یا 400 یورو افزایش دهد. بلکه تنها می‌تواند سالیانه با توجه به درصدی که دولت برای افزایش حق اجاره ها اعلام می‌کند به مبلغ اجاره اضافه نماید.

نکته جالب در این خصوص اینکه در هلند خانه‌های بسیار بزرگ و شیک و مجللی هستند که مستاجر آن تنها ماهیانه سیصد یورو! بابت اجاره آن پرداخت می‌کند؛ در حالیکه اگر کسی بخواهد همان را امسال اجاره کند حداقل باید ماهیانه هزار و چهارصد یورو برای آن پرداخت نماید. علت این مساله این ست که آن خانه نزدیک به چهل تا پنجاه سال است که در اجاره یک نفر است و صاحبخانه نیز قصد فروش آن را نداشته و مستاجر نزدیک به پنجاه سال است که در آن زندگی می کند و با توجه به نرخ سالیانه اعلام شده توسط دولت برای افزایش اجاره بها، مبلغ اجاره بها اضافه شده و در نهایت به مبلغ سیصد یورو در ماه رسیده است.

– اگر صاحبخانه بتواند ثابت کند قصد فروش خانه را دارد باید اول از همه آن را به مستاجر اعلام نماید و در صورت انصراف مستاجر، می‌تواند آن را به فرد دیگری بفروشد؛ در صورت اعلام آمادگی مستاجر برای خرید خانه، قیمت خانه یا بصورت رضایت دو طرف و یا با نظر کارشناس رسمی مشخص و تعیین می‌گردد.

– اگه مستاجر بخواهد به هر دلیلی زودتر از موعد خانه را تخلیه کند باید ابتدای امر موجر و یا همان صاحبخانه را راضی کند در غیر اینصورت باید کل اجاره خانه را تا پایان قرار داد پرداخت کند. در بعضی موارد صاحبخانه‌ها به شرطی با این مساله موافقت می‌کنند که مستاجر بتواند یک نفر را با همان مبلغ اجاره و به شرط تایید صاحبخانه جایگزین خودش کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
عصر مغازه داری
پایان عصر مغازه داری در ایران!
تفاوت اقتصاد با مهندسی
تفاوت کلیدی اقتصاد با مهندسی
فهرست