رنگ خودرو در وقوع تصادف رانندگی چه تاثیری دارد؟ - مجله اینترنتی واگن هفت
رنگ خودرو

رنگ خودرو در وقوع تصادف رانندگی چه تاثیری دارد؟

امروزه کارخانجات خودروسازی خودروهای خود را علاوه بر سازه های بهتر و پیشرفته تر، به انبوهی از سیستم های ایمنی مجهز کرده اند تا از احتمال تصادف و وقوع سوانح برای آنها بکاهند. اما آیا می دانستید که در کنار این فاکتورها، رنگ خودرو نیز می تواند جزو عوامل مهم و تاثیرگذار در تصادف یک خودرو باشد؟

تاکنون تحقیقات مختلفی درباره نقش رنگ بدنه در افزایش احتمال تصادف خودروها انجام شده است. نتایج اکثر این تحقیقات که داده های آنها از حدود 850 هزار سانحه ترافیکی و پایگاه های اطلاعاتی پلیس استخراج شده، حکایت از آن دارند که رنگ خودرو مشکی بیش از بقیه تصادف داشته است.

دلیل این مساله واضح است. خودروهایی که رنگ مشکی دارند، در شرایط نوری گوناگون سخت تر دیده می شوند. طبق یافته های یکی از جدیدترین تحقیقات، در طول روز احتمال تصادف خودروهای مشکی تا 12 درصد بیشتر از خودروهای سفید است. این رقم در زمان طلوع و غروب خورشید و همچنین در طول شب به 47 درصد افزایش می یابد که میزان قابل توجهی است.

برای رنگ نقره ای که بر اساس آمار کمپانی Kelley Blue Book محبوب ترین رنگ خودرو در جهان به شمار می رود، نتایج متناقضی وجود دارد. یکی از تحقیقاتی که در نیوزیلند انجام شده، این رنگ را به عنوان امن ترین انتخاب کرده است؛ حال آنکه تحقیقی دیگر ادعا می کند احتمال تصادف خودروهای نقره ای تا 10 درصد و احتمال تصادف خودروهای خاکستری تا 11 درصد بیشتر از بقیه است.

شاید دلیل چنین تناقضی با برداشت های متفاوتی که از طیف رنگ نقره ای و خاکستری وجود دارد، در ارتباط باشد. با این حال تردیدی نیست که امکان دیده شدن رنگ خودرو در طیف های تیره از نقره ای یا خاکستری مثل رنگ مشکی دشوارتر بوده و احتمال تصادف آنها نیز بالاتر است.

رنگ خودرو

با در نظر گرفتن فاکتور دیده شدن، حال بهتر می توان متوجه شد که چرا طبق آمار اکثر تحقیقات خودروهایی با رنگ روشن کمترین تصادف را دارند. همانطور که اشاره کردیم در تحقیق اخیر در رابظه با رنگ خودرو احتمال تصادف اتومبیل های سفید 12 درصد کمتر از مدل های مشکی رنگ برآورد شده است. اتومبیل های آبی و قرمز هم در مقایسه با مدل های سفید تا 7 درصد بیشتر در معرض تصادف هستند.

اتومبیل های سبز کمی امن تر از مدل های آبی و قرمز تشخیص داده شده اند، اما از آنجایی که در دامان طبیعت این اتومبیل ها به راحتی با پس زمینه خود ترکیب می شوند، تشخیص آنها برای سایر رانندگان دشوارتر می گردد.

این تحقیق خرید اتومبیل های نارنجی و طلایی را به مشتریان پیشنهاد می دهد، اگر هم فردی بیش از هر چیزی به بحث ایمنی اهمیت بدهد، باید به سراغ خودرویی با رنگ زرد برود، زیرا این رنگ به عنوان مطمئن ترین انتخاب شده است.

منبع autoevolution

1 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: خودرو, مقالات خودرو
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
ارزان ترین پیکاپ
ارزان ترین پیکاپ تراک‌های 2019 را بشناسید
ضرر خرید خودرو
ضرر خرید خودرو تا 100 میلیون !!
فهرست