در اسارت نام‌های تجاری یا برند - تحلیل اقتصادی - مجله اینترنتی واگن هفت
برند

در اسارت نام‌های تجاری یا برند

هرگاه بحث نام تجاری یا برند به میان می‌آید، شعار آن برند نیز مطرح می‌شود. شاید برایتان جالب باشد که بدانید شعار برندهای معروف دنیا چیست.

ریبوک: من همانی هستم که هستم.

آدیداس: غیر‌ممکن وجود ندارد.

نایک: فقط انجامش بده!

سونی: باورش کن

انرژایزر: به مسیرت ادامه بده، ادامه بده، ادامه بده…

پلی‌استیشن: در دنیای خود زندگی کنید، در دنیای ما بازی کنید.

کانن: آن چیزی را که ما اعتقاد داریم ببینید.

دیزنی‌لند: شادترین نقطه روی زمین.

فدکس: وقتی که هیچ فردایی نیست.

مک‌دونالد: من عاشقشم!

کوکاکولا: درب قوطی را باز کن تا سرحال شوی.

ام اند ام: در دهانتان آب می‌شود، نه در دستانتان.

المپوس: دید شما آینده شماست.

نکته مشترک و جالب همه این جملات حسی فراتر از کاریست که این برندها می کنند یعنی یک جور تلقی خداانگارانه از خود و بنده نگارانه از جانب مشتریان دارند یعنی خرید یک محصول را ربط می دهند به هستی شناسی، آینده و حیات جامعه بشری، ماوراالطبیعه و شادی زیستن و در نهایت توصیه و دستوری را صادر می کنند که مخاطب را غرق در تحیر می کند مثلا شعار Nike :

Just do it!

یعنی هیچی نگو فقط بخرش! انگار در حق ما لطفی می کند و پول کثیف ما را می گیرد و طلا تحویل می دهد! اگر این جمله را با مذهب جامعه خود مقایسه کنید معادل های جالبی برايش می یابید مثلا در داستان راه رفتن در آب عیسی مسیح، پطرس نیز خواست که روی آب راه برود با اشاره مسیح پایش را بیرون قایق گذاشت اما در آب فرو رفت و مسیح به وی گفت چرا شک کردی؟!

برند

در واقع برندها صاحبان و خدایان ما هستند خدایی دقیقا به همان مشخصات که می شناسیم به سوی من بیا، با قدرت و مطمئن، من به تو کمک می کنم با من می درخشی و … این گونه می شود که ماوراالطبیعه شعور انسان را زائل می کند به واقع کدامیک از ما بین دو تا از آخرین گوشی های شيائومى و اپل که دقیقا یک کارایی دارند هر دو تولید چین هستند و کیفیت قطعاتشان هیچ تفاوتی ندارد اولی را انتخاب می کنیم؟ شعار اپل این است که متفاوت باش و شما این تفاوت را با پرداخت چندین میلیون تومان مبلغ بیشتر می پردازید تا سیب گاز زده یا همان میوه ممنوعه را بخورید و به آگاهی برسید! غافل از اینکه خدا و شیطان هر دو ناشی از یک توهم هستند و شما با داشتن اپل متفاوت نمی شوید بلکه در سال جدید گوشی شما کندتر می‌شود و مجبورید یک مزخرف جدید بخرید! و نکته جالب تر اینکه اگر همه متفاوت باشند اصولا تفاوت دیگر چه معنایی دارد؟! اصلا من برای چه باید متفاوت باشم؟

برندها  صرفا فروشنده کالا و خدمات نیستند آنها دنیای ما را تغییر می دهند روانشناسی مثبت و توهم بزرگ بودن، همکاری با دولت در سرکوب مردم، کنترل اقتصاد و نرخ گذاری، جهت دهی ارزش های اجتماعی، نابودی طبیعت و کسب و کارهای کوچک، استقرار نظام اخلاقی به جای سیستم حقوقی مبتنی بر احقاق مطالبات و در یک کلام ایجاد جهانی مبتنی بر مصرف و عاری از تفکر چیزیست که برندها به بشر هدیه کرده اند و اما این وضعیت آنقدر بغرنج هست که فرار از آن غیرممکن می نماید زیرا بشر در پی کیفیت بهتر در دام نام ها افتاده است درست مانند میمونی که برای یک گردو دستش را داخل کوزه ای مشت کرده و نمی تواند از آن صرفنظر کند.

برگرفته شده از نوشته‌ی محسن الوان‌ساز

3 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
خریداران ارز
خریداران ارز برای پرداخت مالیات بر درآمد به خط شوند – شوک مالیاتی 98
مسکن
مسکن کالای سرمایه ای نيست!
فهرست