داستان موفقیت یک شهر کوچک ترکیه در جذب نیم میلیون مهاجر - مجله اینترنتی واگن هفت
شهر کوچک ترکیه

داستان موفقیت یک شهر کوچک ترکیه در جذب نیم میلیون مهاجر

شهر غازیان تپه صنعت نساجیِ پررونقی دارد، همینطور این شهر کوچک ترکیه مرکز کِشت پسته است؛ غذایش چنان حُسن شهرتی دارد که مردم فقط برای صرف نهار با هواپیما از استانبول به آنجا می‌آیند. این شهر فقط ۶۰ مایل از حلب فاصله دارد، همان شهری که در جنگ داخلیِ سوریه ویران شده است.

در آوریل ۲۰۱۱، ۲۵۲ پناهنده از ناحیه‌ی حلب به ترکیه وارد شدند. یک سال بعد، ۲۳ هزار پناهنده‌ی سوری در ترکیه به سر می‌بردند؛ تعداد آنها تا سال ۲۰۱۵ به دو میلیون نفر رسیده بود. اکنون ۳.۶ میلیون پناهنده‌ی سوری (یا به اصطلاح، «اشخاص حفاظت‌شده) در ترکیه هستند که اکثرشان در جنوب این کشور در محل‌هایی مثل غازیان تپه به سر می‌برند.

تنها طی ۲۴ ساعت، ۲۰۰ هزار پناهنده به غازیان تپه وارد شدند. برای درک اهمیت این امر باید گفت که در بزرگ‌ترین شهر ترکیه، استانبول، با ۱۵ میلیون جمعیت، ۵۶۰ هزار پناهنده وجود دارد. جمعیت غازیان تپه یک‌دهم استانبول است اما ۵۰۰ هزار پناهنده در آن زندگی می‌کنند.

شهر کوچک ترکیه

اوندِر یالچین، رئیس اداره‌ی مهاجرت شهر، می‌گوید، «ابتدا باید غذا، پوشاک و سرپناه موقت فراهم می‌کردیم. هتل‌ها را اجاره کردیم و مردم را در مراکز ورزشی اسکان دادیم.» او می‌افزاید، «ما از مردم کمک خواستیم و آنها غذا، پتو، لباس، اجاق گاز، و چیزهای گوناگون آوردند. آنها آسیب‌پذیرترین پناهندگان، از جمله مادران و نوزادان‌شان، را در خانه‌های خود جا دادند.»

یقظان شیشَکلی، از سازمان غیردولتیِ «بنیاد مرام»، می‌گوید غازیان تپه در دوره‌ی رونق و شکوفایی به سر می‌برد. «این شهر واقعاً عملکرد خوبی داشته و با مشکل بزرگی مواجه نبوده است. وقتی رشد اقتصادی کاهش یابد متأسفانه درگیری ایجاد خواهد شد.»

با این حال، این شهر الگوی عمل‌گرایی است. لانا والش، از سازمان بین‌المللیِ مهاجرت، غازیان تپه را با شهرهای دیگر کشورها مقایسه می‌کند: «آنها می‌گویند، باشه، ۸۰ پناهنده می‌گیریم، و جار و جنجال راه می‌اندازند. باید تعداد بیشتری از کشورهای اروپایی از آلمان پیروی کنند و پناهندگان بیشتری را بپذیرند. پذیرفتن پناهندگان کارِ شاقّی نیست. مهاجرت همیشه چیز خوبی بوده و محرک توسعه بوده است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: وبلاگ
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
قیمت مارچوبه
قیمت مارچوبه چند است و مارچوبه را از کجا بخریم ؟
بازیگر نقش مولانا
بازیگر نقش مولانا در پروژه مست عشق انتخاب شد!
فهرست