تنظیم ساعت خواب را چگونه انجام دهیم؟ - برنامه خواب - مجله اینترنتی واگن هفت
تنظیم ساعت خواب

تنظیم ساعت خواب را چگونه انجام دهیم؟

سيستم بدن انسان به گونه‌اي است كه به خواب كافي در طول روز نياز دارد و اگر اين مقدار خواب به شكل مناسبي تامين نشود بر روي عملكردهاي فرد تاثير منفي مي‌گذارد. وقتي فردي تا دير وقت بيدار باشد، طبيعي است كه صبح زود نمي تواند به راحتي بيدار شود، چون هنوز خواب مورد نياز بدن تامين نشده است. فرد بايد نظم خواب را تنظيم كند یا تنظیم ساعت خواب داشته باشد و اگر اینکار را نکند برنامه خواب آسيب خواهد ديد.

بر اين اساس در اينجا راهكارهايي براي شكستن اين عادت و تنظيم خوابتان، ارائه مي‌كنيم، با اين اميد كه مفيد واقع شود:

1- ابتدا بايد اين احساس تعهد را در خود ايجاد كنيد كه حتما بر اين عادت اشتباه (شب بيدار ماندن و دير از خواب بيدار شدن) غلبه كنيد. بايد بدانيد كه چرا مي‌خواهيد چنين كنيد. شما بايد با دانستن اين دليل، در خود انگيزه غلبه بر اين عادت را ايجاد كنيد. سپس، با برقرار كردن يك برنامه منظم خوابيدن و بيدار شدن و رعايت آن، سيستم خواب خود را دوباره به نظم درآوريد.

2- چه زماني به خواب مي‌رويد؟ چه زماني بيدار مي‌شويد؟ حداقل طوري برنامه ريزي كنيد كه هر روز – حتي اگر دير خوابيديد و حتي در روزهاي تعطيل – در يك ساعت مشخص بيدار شويد.

3- شب ها زود بخوابيد تا صبح ها زود بيدار شويد. وقتي شما تا دير وقت بيداريد، صبح‌ها هم دير از خواب بيدار مي شويد.

4- اگر شب‌ها دير مي‌خوابيد، با برنامه ريزى دقيق بكوشيد به تدريج از ميزان خواب خود در صبح بكاهيد. اين برنامه با كم كردن ميزان خوابتان، به شما كمك خواهد كرد كه عادت دير خوابيدن را كنار بگذاريد، زيرا به شما مي گويد «اگر هم دير بخوابي بايد زود بيدار شوي». در اين رابطه جدولى تنظيم كنيد كه به مدت يك ماه از خواب خود، يك ساعت كم كنيد. هر 5 روز 10 دقيقه (5 دقيقه از ابتدا و 5 دقيقه از انتها)، از خواب خود بكاهيد و در 5 روز بعد، اين مقدار را دو برابر كنيد تا ظرف 30 روز 60 دقيقه از خواب شما كاسته شود و به اصطلاح عادت شكنى تدريجى داشته باشيد. در عين حال ميزان كاهش نبايد خيلي زياد شود و احساس خستگي در شما بماند. اين برنامه براي اين است كه عادت دير خوابيدن را ترك كنيد. كليد حل مشكل شما همين است و جز اين نيست.

5- اگر هم دير خوابيديد، بايد به هر روشي كه بتواند شما را سر موقع بيدار كند متوسل شويد و يك برنامه تازه را آغاز كنيد. چند ساعت زنگ دار را تنظيم كرده و همه را با هم و در جاهاي مختلفي كه نتوانيد خاموششان كنيد بگذاريد، از دوستي بخواهيد كه به شما تلفن كند، خانواده‌تان را به كمك بطلبيد و خلاصه هر كاري مي‌توانيد انجام دهيد. همچنين به ياد داشته باشيد كه بايد به محض بيدار شدن از جاي خود برخيزيد و فرصت دوباره به خواب رفتن را به خود ندهيد. دير خوابيدن و زود بيدار شدن آدمي را به سختي مي‌اندازد؛ وقتي اين سختي را ببينيد، سعي خواهيد كرد شب‌ها زودتر بخوابيد.

6- سعي كنيد در طول روز فعاليت‌هاي بدني (از جمله ورزش كردن) داشته باشيد تا در هنگام شب خسته باشيد و زود به خواب برويد.

7- اگر خواب بعدازظهر داريد، مقدار آن را كم كنيد يا در بعدازظهر اصلا نخوابيد، تا شب، زودتر خواب به سراغتان بيايد.

8- براى پس از نماز صبح يك برنامه مفيد و الزام آور، تنظيم كنيد؛ به طور مثال يك برنامه مرتب مطالعه‌اى يا عبادى و يا ورزشى داشته باشيد. فراموش نكنيد كه عادات، اكتسابي هستند؛ هر چند تغيير دادن آن‌ها در ابتدا مشكل به نظر مي رسد، اما به خصوص درمورد خواب، الگوهاي تازه، سريع جا مي افتند و شما پس از چند روز متوجه مي شويد كه به موقع و بدون نياز به شنيدن زنگ ساعت يا … از خواب بيدار شده‌ايد.

تنظیم ساعت خواب

همانطور که می‌دانید برای تنظیم ساعت خواب عادات غذایی هم بسیار مهم هستند. شام را زود و سبک میل کنید و یا اصلا شام نخورید. از خوردن مواد کافیین دار بعد از شام دوری کنید. همچنین سعی کنید تا صداها و نور اضافی را از محل خواب خود دور کنید.


بیشتر بخوانید: کنترل استرس و اضطراب با راهکارهای عملی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
کارهای روزمره
رویکرد فلسفی به کارهای روزمره می‌تواند هویت واقعی ما را نشان دهد.
هدیه
چه موقع هدیه از طرف کسی نپذیریم؟
فهرست