تفاوت اقتصاد با مهندسی - تفاوت کلیدی اقتصاد با مهندسی - مجله اینترنتی واگن هفت
تفاوت اقتصاد با مهندسی

تفاوت کلیدی اقتصاد با مهندسی

این روزهای پرالتهاب اقتصاد در کشور و حتی در دنیا شاید این سوال را در افکار ایجاد کند که چرا این همه میل یه رشنه‌های مهندسی زیاد است و هیچکس به فکر اقتصاد نیست؟! تفاوت اقتصاد با مهندسی چیست؟

  • ما مهندس‌ها به ثبات ریاضی باور داشتیم. فرمول‌های ما تغییری نمی‌کردند؛ جاذبه زمین، ضریب کشش مغناطیسی، مقاومت المان‌ها، ظرفیت خازن‌ها و ظرفیت القایی سلف‌ها ثابت بودند و حتی اگر تغییری می‌کردند در حد چند دهم درصد بودند. ما عادت داشتیم که دنیا را یک دستگاه عظیم بدانیم که مجموعه‌ای از قوانین ثابت آن را شکل می‌دهند.
  • اما اقتصاد درباره دنیای قوانین متغیر و تغییرات بود. ما نمی‌توانستیم درک کنیم که آدم‌ها می‌توانند انتخاب‌های متفاوتی داشته باشند و منطقی بودن آنها در رفتارهای مصرفیشان تابع قوانین فیزیک نیست. جمله‌ای که آن روزها زیاد می‌گفتیم این بود: «خب، مردم باید این طور باشند».
  • امروز می‌دانیم که مردم قرار است طوری باشند که خودشان دوست دارند. آنها همیشه حق، و مهم‌تر از آن قدرت انتخاب را دارند. وظیفه ما پیدا کردن دلایلشان در انتخاب گزینه‌هایشان و تاثیر رفتارشان بر متغیرهای اقتصادی است. ظرافت اقتصاد در همین نکته است. اقتصاد علم زندگی در یک دنیای مملو از احتمالات است.

نوشته از علی دادپی


بیشتر بخوانید: پیامدهای رکود تورمی در جامعه چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
اجاره خانه در آلمان
قوانین اجاره خانه در آلمان و هلند
روس ها
وقتی روس ها تمام منابع را در راه ایدئولوژی سوسیالیستی مصرف می‌کردند
فهرست