بیشترین مسافت طی شده با یکبار سوخت گیری متعلق به کدام خودرو است؟ - مجله اینترنتی واگن هفت
یکبار سوخت گیری

بیشترین مسافت طی شده با یکبار سوخت گیری متعلق به کدام خودرو است؟

ثبت رکوردی جدید توسط هیوندای نکسو هیدروژنی ثبت شد. محصول هیدروژن سوز شرکت هیوندای یعنی مدل نکسو موفق شده رکورد جدیدی را در زمینه حداکثر مسافت پیموده شده با یکبار سوخت گیری در این نوع خودروها ثبت کند.

این خودرو که توسط خلبان فرانسوی یعنی آقای Bertrand Piccard رانده شده، توانسته با یکبار سوخت گیری مسافت 778 کیلومتر را در شمال فرانسه طی کند. جالب است بدانید پس از طی این مسافت، خودرو هنوز سوخت کافی برای پیمودن 49 کیلومتر دیگر را نیز داشته است.

سفر آزمایشی این خودرو از ایستگاه سوخت‌گیری هیدروژن به نام FaHyence در Sarreguemines و در روز 25 نوامبر آغاز شد. دلیل انتخاب این محل، برگزاری رویداد ویژه‌ای بود که روز بعد از شروع آزمایش و در ناحیه‌ای نزدیک پاریس برگزار می‌شد.

میزان آلاینده دی‌اکسید کربن تولید شده از این هیوندای نکسو در طول سفر 111.2 کیلوگرم کمتر از یک خودروی مجهز به پیشرانه درون‌سوز بوده است. نکته جالب دیگر این‌که نکسو در طول مسیر موفق به تصفیه 404.6 کیلولیتر هوا شده یعنی میزان هوایی که 23 فرد بزرگسال در طول روز برای تنفس نیاز دارند.

با انجام این آزمایش مشخص شد که شرکت هیوندای این روزها نقشی کلیدی در توسعه خودروهای مجهز به فناوری‌های پاک داشته و توانسته نام خود را به عنوان اولین شرکتی که خودروهای هیدروژن سوز را در تیراژ انبوه تولید می‌کند، ثبت نماید.

یکبار سوخت گیری

سوخت هیدروژنی یا آبزا، یک عنصر شیمیایی در جدول تناوبی است که با حرف H و عدد اتمی ۱ نشان داده شده است. هیدروژن عنصری بی رنگ، بی بو، غیر فلز، یک ظرفیتی و گازی دو اتمی، با خاصیت شعله وری فوق العاده بالا است.

هیدروژن سبک‌ترین و فراوان‌ترین عنصر در جهان بوده و در آب و نیز در تمامی ترکیبات آلی و موجودات زنده یافت می‌شود. هیدرژن قابلیت واکنش شیمیایی با بیشتر عناصر را دارد. ستارگان در توالی اصلی خود به وفور از هیدروژن در حالت پلاسمایی تشکیل شده‌اند.

این عنصر در تولید آمونیاک، به‌عنوان یک گاز بالا برنده، یک سوخت جایگزین و اخیرا به‌عنوان منبع انرژی مورد استفاده پیل‌های سوختی قرار می‌گیرد. نکته‌ی دیگر پردازنده‌های سوخت این است که بازده کلی ماشینی که با سلول سوختی کار می‌کند را کاهش می‌دهند.

پردازنده سوختی از گرما و فشار برای کمک به انجام واکنش‌هایی که هیدروژن آزاد می‌کنند استفاده می‌کند. بسته به نوع سوختی که به کار می‌رود و بازده سلول سوختی و پردازنده سوخت، بهبود بازده روی خودروهای بنزینی معمولی به طور آشکار کم است.

برای این مقایسه بازده‌های ماشین بنزینی و ماشین با سلول سوختی و ماشین برقی را تحقیق کنید. تولید هیدروژن از گیاهان و باکتری‌ها همچنین گاز هیدروژن در اثر واکنش‌های تخمیری میکرو ارگانیسم‌های زنده، به ویژه باکتری‌ها و مخمر‌ها روی بیوماس، تولید می‌شود.

در صنعت خودروسازی امروز دنیا مباحث مربوط به سوخت خودرو بسیار پر اهمیت است بطوریکه شرکت هیوندای با انجام این آزمایش و تست  حداکثر مسافت پیموده شده با یکبار سوخت گیری ، خود را از دیگر رقبای خود متمایز ساخت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: خودرو
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
هیوندای آزرا گرنجور
هیوندای آزرا گرنجور با جزئیات فنی معرفی شد + تصاویر
جعبه دنده
با جعبه دنده های AMT، CVT و DCT آشنا شوید
فهرست