بار تورم به دوش کیست؟! - اقتصاد ایران - گزارش اقتصادی مجله اینترنتی واگن هفت
بار تورم

بار تورم به دوش کیست؟!

افزایش حجم پول در گردش یا همان افزایش نقدینگی را عامل اصلی تورم و افزایش تقاضای عمومی بیشتر از توان تولید موجود می‌دانند! اما عامل اصلی این افزایش و بار تورم چیست؟

در گذشته و پیش از ظهور اسکناس بنا به نظر هولسمن، صاحبان معادن فلزات گرانبها و یابندگان آن اولین منفعت‌برندگان از افزایش نقدینگی بودند و گرانی سپس به دوش سایر اقشاری که فلزات آنها به دستشان می‌رسید می‌افتاد:

«هر واحد جدید پول، دارندگان اولیه‌اش را متنفع می‌سازد؛ برای نمونه تحت واحد پول نقره، معدن‌کاران و متولیان ضرب نقره نفع خواهند برد. به این ترتیب در اینجا با یک مشوق آینده‌نگرانه در تولید طبیعی پول روبه‌رو هستیم. البته نباید این را نادیده بگیریم منافعی که به اولین دارندگان تعلق می‌گیرد در کنار مشوق یادشده، وسوسه‌ای دائمی برای افزایش تحمیلی عرضه‌ پول را دربر دارد»

(اخلاق تولید پول/هولسمن/ص۸۴)

با ظهور پول اعتباری و خصوصا بدون پشتوانه طلا، این بار نفع اول به کسانی می‌رسید که به بانک مرکزی نزدیک‌تر بودند و این بار مقصر افزایش تورم هم بانک مرکزی است. در کشور ما حجم اصلی نقدینگی ناشی از وام‌های کلان بانکی است که بدهکارانش پرداخت نکرده، وام دریافتی را ارز کرده، از کشور گریخته و قیمت ارز را افزایش داده یا وارد بازار کالا (خصوصا طلا و مسکن) کرده و اینگونه نفع اول را برده‌اند؛ بانک‌ها نیز که پولی برای ارائه سود به سپرده‌گذاران ندارند (زیرا این افراد وام و بهره آن را نپرداخته‌اند) از بانک مرکزی اضافه برداشت می‌کنند.

اما دور دوم متنفعان خلق پول کسانی هستند که به دولت نزدیک هستند. دولتی که هیچ درآمدی ندارد (اعم از نفت، پتروشیمی، معدن و مالیات) و مجبور است خلق پول کند تا حقوق کارمندانش را بدهد و این گروه دسته دوم نفع برندگان هستند. پیش از آغاز کمبود و خالی شدن بازار و موج گرانی این گروه که پول تازه منتشره را بدست می‌آورند نسبت به سایر گروه‌ها نفع به جیب می‌زنند.

دولت با انحصار تولید پول و تعیین تکلیف نوع دارایی مردم به نوعی فقر و ثروت مردم را خودش تعیین کرده و به نوعی وابستگان و نزدیکان به خودش را نسبت به سایر مردم می‌خواهد راضی‌تر نگه دارد.

به این ترتیب بار تورم به دوش کسانی است که از بانک مرکزی دور هستند و بیشترین صدمه و آسیب را طی هر دور پرداخت حقوق کارمندان دولتی دریافت می‌کنند؛ یعنی بخش ضعیف خصوصی، یعنی مردم مستقل خصوصا کارگران غیردولتی.

نوشته از شایان اویسی

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , , ,
مطالب مرتبط
حذف صفر از پول ملی
بعد از حذف صفر از پول ملی باید منتظر چه آثاری باشیم؟
بازار بورس
چهار دلیل رشد مستمر بازار بورس در نیمه‌ی اول 98
فهرست