انواع هارد دیسک چگونه‌اند و چه ویژگی‌هایی دارند - مجله اینترنتی واگن هفت
هارد دیسک

انواع هارد دیسک چگونه‌اند و چه ویژگی‌هایی دارند

هارد دیسک درایو یا به قول اکثر افراد حافظه کامپیوتری برای اولین بار در سال 1956 توسط شرکت IBM معرفی گردید. هارد دیسک یا هارد درایو (HDDs) قطعه ای از کامپیوتر است که اطلاعات بصورت دائمی در آن ذخیره می شود. هارد یک وسیله ذخیره است که اطلاعات دیجیتال در آن ذخیره و بازیافت می شود و برای رجوع بعدی به داده های کامپیوتر لازم می باشد. در ابتدا هارد دیسک برای مقاصد مینفریم و مینی کامپیوتر استفاده می شد. همانند هر وسیله الکترونیک دیگری، هارد دیسک نیز شاهد پیشرفت های تکنولوژیک فراوانی در طی سال های گذشته بوده است. این پیشرفت ها شامل ظرفیت هارد، سایز هارد، شکل هارد، ساختار داخلی هارد، عملکرد، واسط کاربری و نوع ذخیره داده است.

این تغییرات متعدد موجب شد که هارد دیسک‌ها تا به امروز باقی بمانند و به وسیله ای تبدیل شوند که بازار کامپیوتر و لپ تاپ به آن نیاز حیاتی دارد.

انواع هارد دیسک

در حال حاضر هارد دیسک (هارد درایو) در چهار نوع اصلی در دسترس است:

 • Parallel Advanced Technology Attachment (PATA)
 • Serial ATA (SATA)
 • Small Computer System Interface (SCSI)
 • Solid State Drives (SSD)

هارد اتصال موازی تکنولوژی پیشرفته

هارد اتصال موازی تکنولوژی پیشرفته (PATA) اولین نوع هارد دیسک درایوی بود که با استفاده از واسط استاندارد ATA موازی به کامپیوترها متصل می شد. این نوع درایوها همان دیسک هایی است که ما به آن درایو تلفیقی الکترونیک (IDE) و درایو تلفیقی الکترونیک پیشرفته (EIDE) می گفتیم.

دیسک درایوهای PATA در سال 1986 توسط وسترن دیجیتال (Western Digital) معرفی شدند. آنها فناوری واسط ارتباط درایو عمومی را برای اتصال هارد دیسک و سایر وسایل به کامپیوتر معرفی کردند. نرخ انتقال داده می توانست به حداکثر 133 MB/s برسد و در آن واحد حداکثر 2 وسیله را می توان به کانال درایو وصل کرد. بیشتر مادربوردها دو کانال برای ارتباط داشتند و بنابراین در مجموع چهار قطعه EIDE به هر کامپیوتر وصل می شد.

هاردهای PATA با کابل روبان 40 یا 80 رشته وصل می شوند و امکان انتقال چندین بیت داده همزمان را به موازات هم دارند. این درایوها داده را با استفاده از مغناطیس ذخیره می کنند. ساختار داخلی آن از بخش ها و قطعات متحرک مکانیکی تشکیل شده است. این هارد درایوها توسط هاردهای سریال ATA جایگزین شدند.

در تصویر زیر یک نمونه هارد دیسک درایو EIDE از نوع PATA ارائه شده است.

هارد دیسک

هارد دیسک سریال  ATA

این هارد درایوها جایگزین PATA در کامپیوترهای دسکتاپ و لپ تاپ شدند. تفاوت فیزیکی اصلی آنها در دو رابطی بود که ارتباط الکتریسیته و داده را فراهم می سازد اما روش ارتباط آنها با کامپیوتر یکسان است. دیسک درایوهای سریال ATA (SATA) نسبت به نسل موازی ATA (PATA) مزایای زیادی دارد. قابل توجه ترین آن ظرفیت بالای این هاردها و قیمت کم آنها است. وقتی می خواهید هارد دیسک بخرید، بایستی از ظرفیت آن و نیاز خود آگاه باشید.

مزیت هاردهای SATA به هاردهای PATA عبارتست از:

 • هارد درایوهای SATA می توانند با سرعت بیشتری داده ها را نسبت به PATA منتقل کنند چون از فناوری سیگنالینگ سریال استفاده می کنند
 • کابل های SATA نازکتر و انعطاف پذیرتر از کابل PATA هستند
 • اتصال داده آنها 7 پین است و محدوده طول کابل به 1 متر هم می تواند برسد
 • دیسک ها پهنای باند اشتراکی ندارند زیرا فقط یک دیسک درایو مجاز است به ازای هر چیپ کنترلر SATA روی مادربورد کامپیوتر، داده ارسال کند
 • برق کمتری مصرف می کنند. درایوهای SATA به به 250 میلی ولت برق نیاز دارند در حالی که درایوهای PATA به 5 ولت برق نیاز دارند

رابط های اتصال هارد ساتا به کامپیوتر در تصویر زیر نمایش داده شده است.

هارد دیسک

هارد رابط سیستم کامپیوتر کوچک

هاردهای رابط سیستم کامپیوتر کوچک (SCSI) مشابه هارد درایو IDE است اما از تکنولوژی رابط سیستم کامپیوتر کوچک برای اتصال به کامپیوتر استفاده می کند. درایوهای SCSI را می توان به صورت داخلی یا اینترنال و خارجی یا اکسترنال به کامپیوتر و لپ تاپ وصل کرد. وسایلی که به SCSI متصل می شوند بایستی در پایان جدا شوند. بعضی از مزایای آنها عبارتست از:

 • سریعتر هستند
 • پایاتر هستند
 • برای عملیات 24/7 و یکسره مناسب هستند
 • مقیاس پذیری و انعطاف پذیری بهتری در آرایه دارند
 • بخوبی برای ذخیره و جابجایی مقادیر زیاد داده سازگار شده اند

هارد درایو وضعیت جامد

هارد دیسک های وضعیت جامد (SSD) آخرین فناوری درایو تا به امروز است که وارد صنعت کامپیوتر شده است. این درایو ها به طور کامل با گونه های قدیمی فرق دارند زیرا از قطعات متحرک ساخته نشده است. همچنین برای ذخیره داده از مغناطیس استفاده نمی کنند. بجای آن از فناوری فلش مموری استفاده می کنند. در این هارد دیسک ها از مدارهای مجتمع (IC) یا قطعات نیمه هادی برای ذخیره دائمی داده استفاده می شود، حداقل تا زمانیکه پاک شوند. بعضی از مزایای درایوهای SSD نسبت به گونه های قبلی عبارتست از:

 • دسترسی سریعتر به داده
 • آسیب پذیری کمتر نسبت به شوک
 • زمان دسترسی و تاخیر کمتر
 • دوام بالاتر
 • مصرف برق کمتر

یک نمونه هارد درایو وضعیت جامد (SSD) در زیر نمایش داده شده است.

هارد دیسک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: فناوری
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
هواپیمای خودران
هواپیمای خودران – نسل جدید از وسایل حمل و نقل
همراه اول
همراه اول بومی‌سازی تولید سیم‌کارت را آغاز کرد
فهرست