اقتصاد پایاپای در عصر کرونا یک راه حل است! - مجله اینترنتی واگن هفت
اقتصاد پایاپای

اقتصاد پایاپای در عصر کرونا یک راه حل است!

مبادلات پایاپای یا تهاتر اولین شکل ارتباطات اقتصادی بود که باید نام آن را اقتصاد پایاپای گذاشت. صورت قضیه بسیار ساده است، تعویض کالاها و خدمات با انواعی دیگر بدون هرگونه واسطه. این شکل از معاملات در عصر کنونی نیز جریان دارد.

از بازارهای محلی، مبادلات بین سازمان‌ها تا سایت‌ها و اپلیکیشن‌های فراوان شاهد تهاتر و تاخت زدن کالا و خدمات هستیم. مبادله پایاپای با حذف پول، تکیه بر مزیت اقتصادی طرفین، حذف هزینه‌های جنبی نظیر مالیات و ارضای سریع نیازهای طرفین یکی از بهترین انواع روابط اقتصادیست به گونه‌ای که دولت‌ها در شرایط بحرانی نظیر جنگ، تحریم، بحران‌های اقتصادی و کمبود نقدینگی از آن به عنوان اولین راهکار استفاده می‌کنند.

 بانک  Wirtschaftsring-Genossenschaf در سوئیس، کوپن‌های Boon در تایلند سیستم آموزشی آمریکا، یا تجربه یونان در بحران اقتصادی سال (۲۰۰۸) برجسته‌ترین مثال‌های این نوع مبادلات هستند. یونان در بحران یورو از سیستم امتیازبندی خدمات شهروندی استفاده کرد که هر شهروند در قبال خدمات رایگان برای دیگر افراد امتیاز دریافت می‌نمود و می‌توانست با خرج کردن این امتیازات از تخصص دیگر افراد نیز به طور رایگان استفاده کند. مثلا لوله‌کش به یک پزشک خدمات رایگان می‌دهد در قبالش یک معلم به فرزند او به رایگان آموزش می‌دهد.

در کشورهای توسعه یافته برای این‌گونه مبادلات یا اقتصاد پایاپای اپلیکیشن‌هایی نیز طراحی شده است که می‌توان تخصص خود را به افراد همسایه به رایگان عرضه کرد و از دیگر خدمات رایگان بهره‌مند شد‌. با پاندمی ویروس کرونا، اقتصاد بسیاری از کشورهای دنیا در معرض سقوط قرار داشته و با تعطیلات طولانی اقشار آسیب‌پذیر جامعه بیشتر در خطر بوده، با کاهش قدرت خرید و میزان نقدینگی در بحران و مضیقه هستند.

استفاده از بارتر اکونومی و سایر روش‌های بومی نظیر صندوق‌های وام خانگی می‌تواند نقش بسیار مهمی در کاهش اثرات تورمی داشته باشد. توسعه سایت‌ها، اپلیکیشن‌ها و نیز موسساتی که بر جریان این مبادلات نظارت داشته باشند نیز از سازوکارهای امنیتی اجرای این سیستم است که امید می‌رود در شرایط بحران کنونی به طور ویژه‌ای به آن توجه شود. از دیگرسو حذف پول از اقتصاد سبب تقویت روابط شهروندی، کاهش قدرت و دخالت اقتصادی دولت و افزایش قدرت سازماندهی مردم در رفع بحران‌ها می‌شود.

نوشته از محسن الوان‌ساز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی
برچسب ها: ,
مطالب مرتبط
سال ۹۹
پیش بینی بازار‌های سرمایه گذاری در سال ۹۹
کم تورم ترین کشورهای جهان
کم تورم ترین کشورهای جهان کدامند؟
فهرست