اثرات ساده زیستی بر خوشی و خوبی زندگی - مهارت فردی- مجله اینترنتی واگن هفت
ساده زیستی

اثرات ساده زیستی بر خوشی و خوبی زندگی

ساده زیستی حداقل از هفت حیث بسیار مهم، به خوش تر شدن زندگی و زیباتر شدن آن کمک می‌کند:

1- بدن انسان را سالم‌تر، نیرومندتر و زیباتر می سازد و پیدا است که بدن سالم‌تر، نیرومندتر و زیباتر تا چه حد زندگی انسان را خوش‌تر می‌کند.

2- خودبسندگی و استقلال خرد را از افراد دیگر افزایشی عظیم می‌بخشد. هرچه زندگی ساده تر می‌شود، آدمی خودبسنده تر و بی نیازتر به دیگران، و در نتیجه مستقل تر و بر پای خود ایستاده تر می‌شود. زندگی ای که در آن آدمی به دیگران نیازمند و وابسته باشد، از آنجا که احساسات و عواطف دیگران نسبت به آدمی ضمانت بقا ندارند، همیشه در معرض بی ثباتی و پیش بینی ناپذیری است. حافظ می‌گفت:

بنده‌ی پیر خرابات‌ام که لطف‌اش دائم است

 ورنه لطف شیخ و زاهد گاه هست و گاه نیست

و باید به گفته اش افزود که از این جهت، همه‌ی انسان‌ها مثل شیخ و زاهداند، یعنی گاهی بر سر لطف اند و گاهی بر سر قهر و از این رو، زندگی آدمی را بی ثبات و پیش بینی ناپذیر می‌سازند. بگذریم از اینکه اگر به فرض محال، احساسات و عواطف مثبت دیگران نسبت به آدمی ثابت و برقرار می‌ماند، و در نتیجه آدمی می‌توانست به لطف دائم آنان خاطر جمع و مطمئن باشد، باز هم احساس اتکا و وابستگی به آنان از خوشی زندگی می‌کاست.

3- روزگار، عسرت را بر انسان تحمل پذیرتر و هموارتر و آسان تر می‌سازد. انسانی که ساده زیست است، در واقع آگاهانه و خودخواسته، در زمانه‌ی گشایش و فراخی، زندگی ای سپری می‌کند مانند زندگی ای که دیگران، یعنی اهل تجمل-ناخواسته و به جبر روزگار- در زمانه‌ی فروبستگی و تنگنا، می‌گذرانند. و این بدان معنا است که برای او دگرگونیِ روز و روزگار فرقی ایجاد نمی‌کند. فقر خودخواسته، وضع و حال توام با وفور نعمت را با وضع و حال توام با کمبودِ نعمت، یکسان و همانند می‌سازد.

4- مجال فراغت بیشتر فراهم می‌آورد، چون مقتضی کار کمتر است. زندگی هرچه ساده تر باشد، به پول و درآمد کمتر نیاز دارد. در نتیجه ساعات کار کمتری می‌طلبد و بر ساعات فراغت می‌افزاید . افزوده شدن بر ساعات فراغت همان، و گسترده تر شدن امکان پرداختن به علائق ذهنی و روانی همان. هر چه از ساعات اشتغال به شغل و حرفه کاسته شود، بر اوقات پرداختن به علقه های وجودی افزوده می‌شود.

5- قابلیت ادراک لذت را افزایش می‌دهد. اینکه یک منبع لذت تا چه حد بتواند بالقوگی لذت بخشی اش را برای تو به فعلیت برساند، به وضع و حال خود تو بستگی دارد. اگر ده گرده ی نانِ دقیقا همانند را به ده تن بدهیم تا بخورند، میزان لذتی که هر یک از آنان از خوردن نان خودش می‌برد، هرگز برابر نیست با میزان لذتی که هر کدام از نه تن دیگر می‌برند. میزان به فعلیت رسیدن لذت بخشی بالقوه ی هر قرص نان، بستگی به وضع و حال کسی دارد که آن قرص نان را می‌خورد و مراد از این وضع و حال فقط میزان گرسنگی آن شخص نیست، بل بسا چیزهای دیگر نیز هست، از جمله میزان آرامش/اضطراب و تشویش، آسودگی خاطر/ترس و وحشت و هراس، شادی و شادمانی و خوشی و شعف/غم و اندوه، رضایت و خرسندی/تاسف و افسوس، خوشنودی/خشم، و نشاط/ ملالِ آن کس. ساده زیستی حالات ذهنی-روانی ای در آدمی پدید می‌آورد که سبب می‌شوند که استعداد لذت بردنش از امور لذت بخش افزایش یابد.

6- انسان را به طبیعت و امور طبیعی نزدیک تر می‌کند و پیدا است که افزایش انس و الفت با طبیعت و امور طبیعی، چه تناسب مستقیم ای با افزایش خوشی انسان دارد.

7- انسان را از اشیا و امور وارستگی می‌بخشد و از این رهگذر، بر آرامش او می‌افزاید. هر چه تعلق خاطر و وابستگی و دل بستگی آدمی به اشیا و امور بیرونی کاهش یابد و فراغ دل و وارستگی او از آن ها افزایش پذیرد، زندگی اش بیشتر با راحت و آرامش توام و قرین می‌شود. رمز این نکته در این است که چون به چیزی دل بستی، ثبات و قرار او را می‌خواهی، اما آن چیز از ساکنان جهانی است که یگانه واقعیت ثابت در آن بی ثباتی است و بنابراین تو، همواره دل نگران آن ای که آن چیز ثبات و قرار اش را از دست بدهد و این دل نگرانی، آرامش و راحتِ زندگی ات را از میان بر می‌دارد. در زندگی انسان ساده زی چندان چیزی وجود ندارد که دل بستگی و وابستگی او را پی آورد و آرامش و راحت زندگی اش را از او بگیرد.

نوشته از مقدمه‌ مصطفی ملکیان بر کتاب “دارندگی در بسندگی است” – ترجمه غلامعلی کشانی

2 دیدگاه. نوشتن نظر جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
کودک طلاق
برای آسیب کمتر به کودک طلاق باید چه کرد؟
گفتگو با نوجوان
گفتگو با نوجوان – آسان یا دشوار؟
فهرست