آیا میدانستید قوز کردن می‌تواند برایتان مفید باشد؟ - مجله اینترنتی واگن هفت
قوز کردن

آیا میدانستید قوز کردن می‌تواند برایتان مفید باشد؟

حتماً شما هم از کودکی تا حالا، بارها به دلیل قوز کردن مورد انتقاد و یا شماتت قرار گرفته‌اید اما جالب است بدانید که ممکن است قوز کردن گاهی برایتان مفید باشد.

” صاف بنشینید، قوز نکنید!”، “سرت را بالا بگیر!” این جمله‌ها را حتماً شما هم شنیده‌اید. در بعضی موارد حتی والدین برای این که فرزندشان قوزکردن را ترک کند، یک کتاب را روی سرش قرار می‌دهند.

یکی دیگر از راه‌هایی که برای صاف نشستن استفاده می‌شود این است که به فرد می‌گویند تصور کن شانه‌هایت با طناب از پشت کشیده می‌شود. حتی برخی افراد از قوزبندهای غیر استاندارد استفاده می‌کنند که باعث عدم تحرک فرد می‌شود.

عمدتا بیشتر منابع علمی عقیده دارند که هنگام کار با کامپیوتر یا زمان تماشای تلویزیون، قوزکردن می‌تواند سلامت بدن را دچار اختلال کرده و شکل بدن را تا آخر عمر تغییر دهد. اما برخی مطالعات نشان می‌دهد که قوز کردن آن قدرها هم بد نیست و در واقع می‌تواند به سلامت و حفظ شکل ستون فقرات کمک کند.

قوز کردن

تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفت نشان می‌دهد که نشستن طولانی مدت در حالی که سعی می‌کنید ستون فقراتتان را صاف نگهدارید و شانه‌هایتان را عقب بدهید می‌تواند به مهره‌ها و نخاع فشار بیاورد. در مقابل گاهی قوز کردن می‌تواند کمک کند که ماهیچه‌های پشت و ستون فقرات کمی استراحت کند.

در یکی از مقاله‌هایی که در این خصوص چاپ شده است به این اتفاق اشاره می‌کند که قوز کردن کمک به افزایش مایع بین مهره‌های ستون فقرات می‌کند و تا حدودی از خشکی مهره‌ها می‌کاهد. علاوه بر این در مواردی که فرد مجبور است چند ساعت بنشیند، گاهی قوز کردن می‌تواند به ماهیچه‌های پشت استراحت بدهد.

منبع: DailyMail

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: مهارت‌های زندگی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
وکیل مدافع شیطان
وکیل مدافع شیطان یا آنهایی که فقط مخالفت می‌کنند چه فایده‌ای دارند؟
استرس چیست
استرس چیست و چه نشانه هایی دارد؟
فهرست