آیا رقابت به کاهش کیفیت می انجامد؟ - چالش های اقتصاد - مجله اینترنتی واگن هفت
رقابت

آیا رقابت به کاهش کیفیت می انجامد؟

نمونه ‌ای از رقابت در شرکت‌های هواپیماییست. کیفیت پرواز اکونومی در آمریکا تجربه ناخوشایندی است، و احتمالا بدتر هم خواهد شد: صف های طولانی، فرودگاه های شلوغ، کاهش امکانات رفاهی، کمتر شدن فضای پای هر صندلی. بهترین کلمه برای توصیف این وضعیت خدمات unbundled شده است – برای همه چیز هزینه جداگانه دریافت می شود: چک کردن چمدان ها، انتخاب صندلی، صندلی با فضای پای بیشتر، غذای گرم.

این جداگانه فروختن محصولات و خدمات حقیقتی شوکه کننده و ناخوشایند را در مورد صنعت هواپیمایی بیان می کند: مسافرین کلاس اکونومی سود چندانی برای ایرلاین به همراه ندارند. یونایند ایرلاینز و امریکن ایرلاینز در گذشته اعلام کرده اند که حدود نیمی از درآمدشان از فقط 13% تا 15% مسافرین دائمی که از کلاس بیزینسی استفاده می کنند می آید.

بنابراین از نظر اقتصادی کاملا منطقی است که ایرلاین ها بر خدمات دهی بهتر به مشتریان پرسودتر متمرکز شوند. بطور تاریخی برای ایرلاین ها انگیزه چندانی برای ارائه فضای صندلی بیشتر و تجربه بهتر سفر وجود ندارد چون این مردم هستند که بارها نشان داده اند که بیش از همه به قیمت پایین تر اهمیت می دهند. مثلا امریکن ایرلاینز در زمانی که خدمات خود را unbundle نکرده بود، در رقابت با اسپیرت ایرلاینز دچار مشکل بود. ایرلاین های کم هزینه همیشه برنده هستند زیرا مردم به bundled یا unbundle بودن اهمیتی نمیدهند، یا آنقدر باهوش نیستند که تفاوت آن را تشخیص دهند.

در واقع تلاش ایرلاین ها برای ارائه خدمات بهتر و راحتی بیشتر شکست خورده است، به عنوان نمونه می توان به مشکلات مالی ایرلاین ویرجین با وجود اینکه برنده جوایز کیفیت خدمات است اشاره نمود. در سال های پس از بحران مالی، ایرلاین ها آمریکایی تلاش کرده اند مسیر ثبات مالی را دنبال کند، که به unbundle کردن محصولات و خدمات، تلاش برای افزایش درآمد سرانه، و کاهش هزینه های عملیاتی انجامید.

شاید اگر مقررات زدایی صنعت هوانوردی صورت نمی گرفت، امروز فضای پای صندلی و غذای بهتری در طول پرواز می داشتیم، ولی مطمئنا بلیط هم خیلی خیلی گران تر می بود. قیمت بلیط امروزه حدود 40% کمتر از دهه 1970 است. مقررات زدایی همچنین موانع رقابت را کاهش داده، ایرلاین ها عملیات خود را گسترش داده اند، این یعنی پروازهای بیشتر به مقاصد بیشتر. صنعت هوانوردی به معنای واقعی دموکراتیزه شده است.

گرفته شده از پایگاه Business Insider

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
You need to agree with the terms to proceed

دسته ها: اقتصادی, مقالات اقتصادی
برچسب ها: , ,
مطالب مرتبط
کنترل قیمت‌
کنترل قیمت‌ ها چه پیامدهایی به همراه دارد؟
خرید بیت کوین
چگونه بیت کوین بخریم؟ آموزش خرید بیت کوین
فهرست